Saturday, Apr 19
Mt. SAC Relays
Walnut, Calif.
Live Stats NTS 
Beach Invitational
Norwalk, Calif.
NTS 
Thursday, Apr 24
Drake Relays
Des Moines, Iowa
TBA 
more events
Twitter
  • Loading Tweets...
    1 second ago
Howie Ryan Invitational & Multi's Complete Results

Feb. 1, 2014

Recap

Licensed to Flash Results, Inc. - Contractor License
                                                 HY-TEK's Meet Manager 2/1/2014
                       Howie Ryan Invitational & Multi's
                University of Houston   - 1/31/2014 to 2/1/2014
                             Track - 200m unbanked
                                    Results

Women 60 m Dash =================================================================== 32 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 20 Best Times Field House: f 7.00 1/26/2013 Murielle Ahoure, API Meet: m 7.08 1/28/2012 Laverne Jones-Ferrette, Unattached Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Tahesia Harrigan-Scott Tru Fit Athl 7.25Q 7 2 Murielle Ahoure API 7.26Q 11 3 Tawanna Meadows Unattached 7.29Q 10 4 Michelle - Lee Ahye SR Elite Performnce 7.31Q 4 5 Takeia Pinckney SR Unattached 7.37Q 9 6 Kimberlyn Duncan SR Nike 7.40Q 1 7 Muna Lee SR Unattached 7.42Q 3 8 Francesca Okwara SR Unattached 7.45Q 8 9 Samantha Henry-Robinson SR Adidas 7.47Q 6 10 Dominique Duncan SR Unattached 7.49Q 5 11 Brittany Wallace SR Houston 7.53Q 12 12 Kiersten Brewer JR Houston 7.63Q 2 13 Patricia Hall Elite Performnce 7.48q 8 14 Ngozi Onwumere SR Houston 7.53q 3 15 Marika Brown FR Texas State 7.56q 10 16 Meritzer Williams JR San Diego St 7.63q 9 17 Shannon Reynolds Unattached 7.64q 5 18 Tori Williams FR Houston 7.65q 1 19 Lauren Nwegbo SO Sam Houston St 7.65q 7 20 Bria Carter FR Houston 7.66q 6 21 Dominique Brisco JR Houston 7.69q 11 22 Kineke Alexander Elite Performnce 7.70q 12 23 Winnie Ileso JR Sam Houston St 7.71q 4 23 Alexus Hebert JR Texas State 7.71q 1 25 Tonia Mckinley FR Southern 7.72q 2 26 Simone Martin JR Rice 7.72q 7 27 Mona Landry SO North Texas 7.74q 8 28 Lakesha Cameron SO Houston Baptist 7.76q 5 29 Shaleetha Jackson JR Prairie View 7.77q 4 30 Dominique Taylor FR Lamar 7.79q 1 31 Terracia Moody SR Houston 7.80q 11 32 Sabrina Starr SR Sam Houston St 7.81q 4 (7.805) 33 Chelsea Stephen SR Texas State 7.81 10 (7.810) 34 Allie Saunders JR Texas State 7.82 9 35 Jaynisha Berry FR Northwestern St 7.82 11 36 Monique Anderson SR Texas Lutheran 7.83 5 37 Monique Green SO Prairie View 7.83 12 38 Reagan Jones SO Houston Baptist 7.83 3 39 Tyneisha McCoy JR Rice 7.84 6 40 Saschelle Slaughter SR Lamar 7.85 4 41 Myavia Armstrong FR Houston Baptist 7.85 11 42 Kristian Austin JR Sam Houston St 7.85 12 43 Eboni Sutherland FR Rice 7.85 2 44 Jasmine Brooks SO Texas Southern 7.86 4 45 Antonisha Stewart FR Texas State 7.86 11 46 Jasmine Ducre SO Alcorn State 7.87 12 46 Ebony Vaughn SR Northwestern St 7.87 10 48 Breana Dockery FR Texas Southern 7.87 9 49 Maureen Redmond SO Houston 7.88 5 50 Tiffany Heard JR Texas Southern 7.90 2 51 Ashley Rosebrough JR Texas A&M-CC 7.90 10 52 Kelli Hardnett SO Houston 7.90 8 53 Ernestine Cray SR UTSA 7.90 11 54 Keyunta Washington FR UTSA 7.91 1 55 Takyra Beverly FR Grambling 7.93 5 56 Amanda Jackson JR Texas Southern 7.93 4 57 Greneshia Wright SR UTSA 7.95 5 58 Keshira McKight SO Northwestern St 7.96 6 59 Danielle Demas SO Sam Houston St 7.96 7 60 Alexus Daniels SO UTSA 7.97 10 61 Gabriela Santos Cruz UANL Tigres 7.99 3 62 Carissa Hill SO Lamar 7.99 9 63 Morgan Simon JR Grambling 8.00 1 64 Sydney Wandix SO Lamar 8.01 3 65 Sunday Foster JR Sam Houston St 8.03 7 66 Vanecia Spencer SR Texas Lutheran 8.03 8 67 Kenya McDaniel JR Northwestern St 8.04 2 68 Sarah Shim SO Lamar 8.05 8 69 Takara Coleman FR Prairie View 8.05 12 70 Re'Jana Ellison FR Houston 8.06 3 71 Angel Byers FR Grambling 8.06 8 72 Jasmine Robinson FR Alcorn State 8.08 7 73 Alexis Royal FR Northwestern St 8.09 6 74 Brandalyn Williams SO Prairie View 8.13 12 75 Chinyere Mbonu Unattached 8.13 2 76 Kirby Miller FR Texas A&M-CC 8.19 9 77 Asia Wilson SR Texas Wesleyan 8.19 1 78 Brenisha Taylor JR Texas Southern 8.19 12 79 Taylor Thomas FR Houston Baptist 8.19 10 80 Loraine Cruickshank JR Grambling 8.20 3 81 Britje Montgomery JR Alcorn State 8.24 6 82 Mariaqueta Rdz Romero UANL Tigres 8.24 7 83 Monica Cepeda Perez UANL Tigres 8.41 2 84 Kenya Knowles SR Texas Lutheran 8.45 8 85 Primmecha Coates FR Grambling 8.52 9 86 Maresha Carrie SR StridFlex 8.63 5 87 Brielle Johnson FR Lamar 8.64 10

Women 60 m Dash =================================================================== 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times Field House: f 7.00 1/26/2013 Murielle Ahoure, API Meet: m 7.08 1/28/2012 Laverne Jones-Ferrette, Unattached Name Year School Semis H# =================================================================== Semi-Finals 1 Michelle - Lee Ahye SR Elite Performnce 7.18Q 2 2 Murielle Ahoure API 7.19Q 4 3 Tahesia Harrigan-Scott Tru Fit Athl 7.24Q 3 4 Tawanna Meadows Unattached 7.30Q 1 5 Takeia Pinckney SR Unattached 7.30q 2 6 Samantha Henry-Robinson SR Adidas 7.30q 3 7 Muna Lee SR Unattached 7.36q 4 8 Kimberlyn Duncan SR Nike 7.41q 1 9 Francesca Okwara SR Unattached 7.45 3 10 Dominique Duncan SR Unattached 7.50 4 11 Patricia Hall Elite Performnce 7.54 2 12 Shannon Reynolds Unattached 7.57 3 13 Brittany Wallace SR Houston 7.57 1 14 Ngozi Onwumere SR Houston 7.62 1 15 Kiersten Brewer JR Houston 7.63 2 16 Marika Brown FR Texas State 7.63 4 17 Meritzer Williams JR San Diego St 7.64 3 18 Tori Williams FR Houston 7.66 4 19 Bria Carter FR Houston 7.67 2 20 Tonia Mckinley FR Southern 7.69 3 21 Simone Martin JR Rice 7.73 4 22 Mona Landry SO North Texas 7.79 1 23 Dominique Taylor FR Lamar 7.80 1 24 Alexus Hebert JR Texas State 7.82 4 25 Lakesha Cameron SO Houston Baptist 7.84 2 26 Terracia Moody SR Houston 7.86 4 27 Winnie Ileso JR Sam Houston St 7.86 3 28 Shaleetha Jackson JR Prairie View 7.99 2

Women 60 m Dash ================================================================ Field House: f 7.00 1/26/2013 Murielle Ahoure, API Meet: m 7.08 1/28/2012 Laverne Jones-Ferrette, Unattached Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Murielle Ahoure API 7.03m 2 Michelle - Lee Ahye SR Elite Performnce 7.15 3 Tahesia Harrigan-Scott Tru Fit Athl 7.20 4 Muna Lee SR Unattached 7.22 5 Takeia Pinckney SR Unattached 7.24 6 Samantha Henry-Robinson SR Adidas 7.25 7 Tawanna Meadows Unattached 7.31 8 Kimberlyn Duncan SR Nike 7.40

Women 200 m Dash =================================================================== 4 seeded heats on Saturday; all others on Friday Field House: f 23.41 2/24/2007 Ebonie Floyd, Houston Meet: m 23.67 2/7/2004 Sanya Richards, Texas Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Patricia Hall Elite Performnce 23.63m 13 2 Stacey-Ann Smith Unattached 24.07 14 3 Ngozi Onwumere SR Houston 24.38 13 4 Lygia Foreman JR Sam Houston St 24.61 15 5 Tori Williams FR Houston 25.03 15 6 Elizabeth Ene SO Sam Houston St 25.33 16 7 Reagan Jones SO Houston Baptist 25.36 3 8 Creshonda Carter FR Grambling 25.52 6 9 Kayla Savoie JR North Texas 25.55 16 10 Maderia Toatley SR San Diego St 25.57 13 11 Bria Carter FR Houston 25.57 6 12 Quiana Griffin SR Northwestern St 25.65 2 13 Raquel Sims JR Southern 25.66 2 14 Breana Dockery FR Texas Southern 25.68 9 15 Alexus Hebert JR Texas State 25.68 4 16 Ebony Collins SO Texas A&M-CC 25.71 14 17 Sunday Foster JR Sam Houston St 25.72 14 18 Saschelle Slaughter SR Lamar 25.73 9 19 Monique Green SO Prairie View 25.74 16 20 Krystal Wynn SR UTSA 25.78 15 21 Lakesha Cameron SO Houston Baptist 25.83 2 22 Tonia Mckinley FR Southern 25.85 3 23 Monique Anderson SR Texas Lutheran 25.86 8 24 Kristian Austin JR Sam Houston St 25.92 2 25 Re'Jana Ellison FR Houston 25.93 4 26 Adriana Berkhalter FR Texas Southern 25.94 1 27 Comfort Agara Elite Performnce 26.10 9 28 Mayorca Young SO Houston 26.11 5 29 Tershauna Broadnax JR Southern 26.16 3 30 Jaynisha Berry FR Northwestern St 26.21 6 31 Imani Carr FR Houston Baptist 26.21 11 32 Kelly Goudeau FR UTSA 26.26 8 33 Brook Wilson FR UTSA 26.29 8 34 Jasmine Robinson FR Alcorn State 26.32 1 35 Jasmine Ducre SO Alcorn State 26.33 1 36 Eboni Sutherland FR Rice 26.34 4 37 Ebony Vaughn SR Northwestern St 26.35 6 38 Shaleetha Jackson JR Prairie View 26.36 16 39 Vanessa Whitmire JR Houston 26.39 5 39 Takara Coleman FR Prairie View 26.39 5 39 Jeressa Mathis JR Texas Southern 26.39 7 42 Ashley Rosebrough JR Texas A&M-CC 26.39 14 43 Madison Gipson FR San Diego St 26.42 11 44 Melina Ortiz FR Texas A&M-CC 26.43 9 45 Keshira McKight SO Northwestern St 26.45 2 46 Alexus Daniels SO UTSA 26.47 8 47 Sarah Shim SO Lamar 26.48 9 48 Candace Coleman FR Grambling 26.50 10 49 Angel Byers FR Grambling 26.57 8 50 Janice George FR San Diego St 26.64 4 51 Dominique Jackson FR Southern 26.68 4 52 Mariaqueta Rdz Romero UANL Tigres 26.69 12 53 Charisma Green FR Grambling 26.74 11 54 Karla Savinon UANL Tigres 26.75 12 55 Brandalyn Williams SO Prairie View 26.77 10 56 Nicole Alozie FR Lamar 26.92 10 57 Taylor Montgomery SO Texas State 26.92 5 58 Asia Wilson SR Texas Wesleyan 26.97 7 59 Darian Garlic JR Southern 27.00 6 60 Asia Roberts SO Texas Southern 27.18 7 61 Britje Montgomery JR Alcorn State 27.24 1 62 Kirby Miller FR Texas A&M-CC 27.24 11 63 Sydney Wandix SO Lamar 27.26 10 64 Kenisa Haynes SR Houston Baptist 27.30 7 65 Chinyere Mbonu Unattached 27.84 7 66 Jamila Cartwright JR North Texas 27.96 5 67 Monica Cepeda Perez UANL Tigres 28.33 11 68 Karla Huerta Valdez UANL Tigres 28.40 12 69 Kenya Knowles SR Texas Lutheran 28.55 10 70 Mariana Corona Rincon UANL Tigres 29.01 12 -- Meritzer Williams JR San Diego St DNF 13

Women 400 m Dash =================================================================== 4 seeded heats on Saturday; all others on Friday Field House: f 52.92 1/23/2004 Sanya Richards, Texas Meet: m 53.68 2/21/1998 Tracey Barnes, Abilene Christian Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Carline Muir Pure Athletics 56.49 10 2 Ashley Henry SO North Texas 57.30 11 3 Quiana Griffin SR Northwestern St 57.34 12 4 Charlene Lipsey Adidas 57.71 10 5 Reyna Anderson JR Southern 58.01 11 6 Ruth Amaku SO Sam Houston St 58.14 1 7 Valerie Thames FR Southern 58.21 3 8 Nadiyah El-Amin JR North Texas 58.35 11 9 Maderia Toatley SR San Diego St 58.52 12 10 Briana Sharp JR Texas State 58.56 12 11 Elzbieta Gawron SR Lamar 58.75 3 12 Sylvonna Thompson SR Prairie View 59.12 13 13 Venessa Onwuchekwa JR UTSA 59.24 13 14 Consuela Lindsy SR Northwestern St 59.34 1 15 Rhenique Williams SO North Texas 59.37 3 16 Vanessa Whitmire JR Houston 59.40 1 17 Jaz'Mine Robinson SO Texas Southern 59.44 5 18 Sharonda Bryant SR Houston Baptist 59.63 3 19 Tyneisha McCoy JR Rice 59.67 13 20 Kelsi Alexander JR Prairie View 59.97 12 21 Karla Savinon UANL Tigres 59.99 9 22 Maureen Redmond SO Houston 1:00.02 2 23 Dominique Jackson FR Southern 1:00.16 2 24 Janice George FR San Diego St 1:00.30 11 25 Vanecia Spencer SR Texas Lutheran 1:00.31 4 26 Briana Adams FR Texas State 1:00.36 2 27 Darian Garlic JR Southern 1:00.42 3 28 Ashley Johnson FR Houston Baptist 1:00.44 6 29 Ja'lyn Simon FR Grambling 1:00.70 6 30 Chelsea Taylor FR UTSA 1:00.93 4 31 Alexandria Kimble FR Sam Houston St 1:00.93 8 32 Bianca Allen FR Lamar 1:01.08 6 33 Nia Davis FR Lamar 1:01.12 7 34 Gloria Murillo Munoz UANL Tigres 1:01.14 8 35 Brook Wilson FR UTSA 1:01.15 5 36 Nijah Lain FR Northwestern St 1:01.21 6 37 Jasmine Pierce SO Grambling 1:01.24 4 38 Jazmine Warden FR Houston Baptist 1:01.46 7 39 Taylor Montgomery SO Texas State 1:01.56 1 40 Chellane Jones FR Grambling 1:01.69 5 41 Brandy Guilbeau JR Alcorn State 1:02.13 4 42 Monica Cepeda Perez UANL Tigres 1:02.27 9 43 Gene' Johnson FR Prairie View 1:02.79 7 44 Lisa Bennett SO Texas Southern 1:02.98 7 45 Veronica Del Castillo Al UANL Tigres 1:03.01 9 46 Angela Uhegwu JR Prairie View 1:03.04 8 47 Chasity Peters SO Lamar 1:03.11 7 48 Karla Huerta Valdez UANL Tigres 1:03.19 8 49 Muridia Washington SO Grambling 1:03.40 6 50 Kyndall Snider FR UTSA 1:04.00 9 51 Raquel Sims JR Southern 1:04.24 5 52 Mariana Corona Rincon UANL Tigres 1:04.48 9 53 Jamila Cartwright JR North Texas 1:05.38 5 54 Amber Tatum SO Alcorn State 1:06.17 2

Women 800 m Run =================================================================== Field House: f 2:05.24 2/3/1996 Suzy Hamilton, Reebok RC Meet: m 2:09.54 2/8/2003 Tanya Wright, Rice Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Rebecca Friday Adidas Rogue 2:11.59 1 2 Josephine Adams SR North Texas 2:12.36 1 3 Louise Webb JR Lamar 2:13.41 1 4 Nina Herrera SR UTSA 2:13.77 1 5 Grace Williamson SR UTSA 2:14.48 1 6 Stephanie Wangui SO UTSA 2:14.86 1 7 Emily Perez SO UTSA 2:17.16 2 8 Kierstin Santana FR Houston Baptist 2:17.27 2 9 Keila Rodriguez FR Texas State 2:18.03 2 10 Kayla DeBondt FR Lamar 2:18.35 1 11 Briana McCall FR Sam Houston St 2:19.16 2 12 Comfort Agara Elite Performnce 2:19.45 3 13 Sidney Siepert SR Texas A&M-CC 2:19.83 3 14 Amber Gilmore SO Texas State 2:20.04 2 15 Alexis Vick JR Houston 2:20.05 3 16 Jamie Whitt SR Houston Baptist 2:20.15 3 17 Shannon Moore SO Northwestern St 2:20.24 2 18 Bria Guerin JR Houston Baptist 2:22.27 3 19 Tieshia Alexander SR Grambling 2:22.57 3 20 Laura Naranjo SR Texas Southern 2:22.70 3 21 Kristina Cantu SO UTSA 2:23.20 3 22 Ashley Mills SO Texas A&M-CC 2:23.51 2 23 Martha Bustamante JR Prairie View 2:25.54 4 24 Leslie Schilsky SO Rice 2:25.94 3 25 Ashley Santos FR Prairie View 2:25.99 4 26 AnnKathrin Ott FR Texas A&M-CC 2:26.12 4 27 Anagabriel Segovia JR Texas Wesleyan 2:28.56 5 28 Shanice Pendergast SO Texas A&M-CC 2:28.59 4 29 Constance Jacob FR Prairie View 2:29.59 5 30 Allison Baker SO Texas A&M-CC 2:29.71 4 31 Faith Early SO Grambling 2:29.73 4 32 Ugonna Okpala JR Prairie View 2:30.64 4 33 Kassandra Booker SO Alcorn State 2:30.95 4 34 Ameesha Washington SR Grambling 2:31.44 4 35 Leesa Morales JR North Texas 2:32.15 4 36 Jamesha Ford SO Grambling 2:32.57 3 37 Jordan Allen FR Prairie View 2:32.95 5 38 Becky Lavarn SO Texas Wesleyan 2:44.68 5 -- Shanae Lawrence SR Houston Baptist DNF 5

Women 1 Mile Run =================================================================== Field House: f 4:38.20 2/3/1996 Ruth Wysocki, Nike International Meet: m 4:47.31 1/28/2012 Lennie Waite, Team Rouge Elite Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Charlene Lipsey Adidas 4:47.44 1 2 Mia Behm Adidas Rogue 4:52.62 1 3 Tia Martinez SR Unattached 4:53.39 1 4 Louise Webb JR Lamar 4:56.42 1 5 Isabel Balbontin SR UTSA 4:57.20 1 6 Kayla DeBondt FR Lamar 4:58.34 1 7 Alyssa Dooley NA UNAT-SHSU 4:58.58 1 8 Chelsea Kruthers FR San Diego St 5:01.00 1 9 Leigh Lattimore JR Lamar 5:01.42 1 10 Heather Olson SR Rice 5:03.27 1 11 Jessica Whitt SR Houston Baptist 5:04.02 1 12 Samantha Fish SR UTSA 5:07.84 2 13 Ellen Diemert FR Rice 5:07.88 2 14 Rachel Roesgen FR San Diego St 5:08.10 2 15 Katie Jensen FR Rice 5:08.92 2 16 Ana Ceclia Gonzalez-Jone SR Texas A&M-CC 5:09.58 2 17 Jasmine Boutte JR Texas A&M-CC 5:11.01 2 18 Allie Schaich JR Rice 5:12.96 2 19 Regina Salinas SO Texas A&M-CC 5:13.38 2 20 Dynasty Gammage FR San Diego St 5:20.83 2 21 Kylee Kittrell SO North Texas 5:21.80 2 22 Meredith Gamble JR Rice 5:21.81 3 23 Anagabriel Segovia JR Texas Wesleyan 5:21.82 3 24 Claire Arnold JR Lamar 5:23.43 1 25 Martha Bustamante JR Prairie View 5:23.90 3 26 Yvette Hernandez SO North Texas 5:24.31 2 27 Samantha Hardin SO Texas A&M-CC 5:24.77 2 28 Gloria Murillo Munoz UANL Tigres 5:28.11 3 29 Brandie Garcia FR Texas A&M-CC 5:28.42 3 30 Laura Naranjo SR Texas Southern 5:31.25 3 31 Nicole Johnston JR Rice 5:32.74 3 32 Tieshia Alexander SR Grambling 5:33.82 3 33 Carolyn McClanahan JR Houston Baptist 5:34.21 3 34 Kelsey Phillips FR Texas Southern 5:36.15 3 35 Veronica Del Castillo Al UANL Tigres 5:42.19 3 36 Brandi McCray SO Alcorn State 5:42.83 3 37 Constance Jacob FR Prairie View 5:46.70 3 38 Faith Early SO Grambling 5:49.75 3 39 Condrea Collins SR Alcorn State 5:50.19 3 40 Chelsea Thompson SO Texas State 5:51.33 2 41 Ameesha Washington SR Grambling 6:01.54 3 42 Jamesha Ford SO Grambling 6:12.49 3

Women 3000 m Run =================================================================== Field House: f 9:16.99 1/30/2010 Lennie Waite, unattached Meet: m 9:27.55 1/31/2009 Lennie Waite, Rice Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Megan Saloom Adidas TGreen 9:56.51 1 2 Danielle Burke Unattached 10:05.73 1 3 Janae Bottoms FR Houston 10:07.53 1 4 Taylor Beer JR Houston 10:18.26 1 5 Michelle Jones SR Texas State 10:19.66 1 6 Hiba Kreidie SR Houston Baptist 10:23.83 1 7 Belinda Aguilar FR Lamar 10:24.76 1 8 Brenda Felipe SO Texas Wesleyan 10:35.62 2 9 Megan Flanagan FR Lamar 10:41.21 1 10 Miranda Prado FR Sam Houston St 10:41.46 1 11 Maria Aguayo JR Texas Wesleyan 10:42.52 2 12 Gabriela Busquet SO Houston Baptist 10:43.21 1 13 Amber Hawkins FR Houston 10:43.65 1 14 Grace Kohler SO UTSA 10:46.53 2 15 Kelly Trevino JR Texas State 10:48.62 1 16 Vanessa Galindo JR Texas A&M-CC 10:50.38 1 17 Laura Cortez SO North Texas 10:52.10 2 18 Alex Rossi JR Texas A&M-CC 10:55.23 2 19 Saira Gonzalez FR Texas A&M-CC 10:59.35 2 20 Gabriela Ortegon FR Texas State 11:00.88 1 21 Hanna Haavikko SR Houston Elite 11:06.72 2 22 Jacquelyn Crenwelge FR UTSA 11:11.94 2 23 Kaitlynn Warren SO Lamar 11:12.44 1 24 Taylor Bohr NA UNAT-SFA 11:12.60 2 25 Stephanie Aguilar FR Houston Baptist 11:15.53 2 26 Shelby Polasek SO Texas A&M-CC 11:15.80 2 27 Kelsey Phillips FR Texas Southern 11:16.71 2 28 Kathleen Abadie SR Rice 11:18.86 2 29 Kaitlyn Newton SO North Texas 11:20.57 2 30 Nora-Beth Saunders SR Lamar 11:35.93 1 31 Marisol Lopez SO Texas Wesleyan 11:38.66 2 32 Andrea Brown SO Texas Southern 11:44.43 2 33 Brandi McCray SO Alcorn State 11:50.09 2

Women 5000 m Run ================================================================ Field House: f 16:19.42 2/27/2009 Silje Fjortoft, SMU Meet: m 17:23.79 1/25/2013 Ashlee Powers, SMU Name Year School Finals ================================================================ 1 Charlotte Wilson JR North Texas 17:21.14m 2 Shauna Pali SO North Texas 17:38.31 3 Magdalana Escobar SO North Texas 18:00.50 4 Ana Moreno SO Sam Houston St 18:19.29 5 Olivia Olguin FR Sam Houston St 18:22.97 6 Kelly Trevino JR Texas State 18:35.23 7 Gabriela Ortegon FR Texas State 18:41.66 8 Angela LaBorde SR Lamar 18:53.69 -- Andrea Brown SO Texas Southern DNF

Women 60 m Hurdles =================================================================== 16 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 9 Best Times Field House: f 8.01 2/3/1996 Michelle Freeman, Jamaica Meet: m 8.04 2/7/2004 Nichole Denby, Texas Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Nichole Denby Unattached 8.35Q 1 2 Kristen Brown JR San Diego St 8.54Q 5 3 Sade Mariah Greenidge JR Houston 8.54Q 2 4 Myesha Dixon Unattached 8.65Q 3 5 Sabrina Starr SR Sam Houston St 8.65Q 4 6 Chastity Stewart JR North Texas 8.67Q 7 7 Gabriela Santos Cruz UANL Tigres 8.78Q 6 8 Chelsea Stephen SR Texas State 8.61q 2 9 Tershauna Broadnax JR Southern 8.69q 1 10 Danielle Demas SO Sam Houston St 8.72q 7 11 Tiffany Heard JR Texas Southern 8.76q 5 12 Antonisha Stewart FR Texas State 8.80q 2 13 Kayla Savoie JR North Texas 8.86q 1 14 Dominique Taylor FR Lamar 8.88q 6 15 Allyson Pettit SR Sam Houston St 8.93q 2 16 Tatiana David JR Alcorn State 8.95q 6 won coin toss to adv 17 Amber Goodson JR Houston Baptist 8.95 4 18 Amber Sellers SR Houston 8.96 4 19 Jeressa Mathis JR Texas Southern 8.98 1 20 Winnie Ileso JR Sam Houston St 9.04 3 21 Valerie Thames FR Southern 9.06 3 22 Consuela Lindsy SR Northwestern St 9.08 5 23 Roneisha Webb SO Houston Baptist 9.15 2 24 Abby Hani FR Texas State 9.16 3 25 Margaret Glover SR Unattached 9.22 5 26 Adrienne Mosby JR UTSA 9.28 6 27 Sharciarra Drake FR Grambling 9.33 1 28 Darlene Desmangles FR Grambling 9.34 5 29 Essence Moss SO Prairie View 9.34 5 30 Mariaqueta Rdz Romero UANL Tigres 9.37 7 31 Sylvonna Thompson SR Prairie View 9.41 6 32 Frances Porter SO Sam Houston St 9.42 3 33 Brielle Johnson FR Lamar 9.58 7 34 Primmecha Coates FR Grambling 9.62 5 35 Nicole Jenrette SO Sam Houston St 9.71 2 36 Karla Huerta Valdez UANL Tigres 9.86 5 37 Alexis Royal FR Northwestern St 10.00 1 38 Mariana Corona Rincon UANL Tigres 10.02 3 39 Mawardi Berkhadley FR Northwestern St 10.16 4 40 Nijah Lain FR Northwestern St 10.29 4 41 Leslie Schilsky SO Rice 10.34 7 42 Angela Uhegwu JR Prairie View 10.64 4 43 Jada Curbeam FR Prairie View 10.76 2 -- Madison Gipson FR San Diego St DNF 2 -- Karla Savinon UANL Tigres DNF 1

Women 60 m Hurdles =================================================================== 8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times Field House: f 8.01 2/3/1996 Michelle Freeman, Jamaica Meet: m 8.04 2/7/2004 Nichole Denby, Texas Name Year School Semis H# =================================================================== Semi-Finals 1 Nichole Denby Unattached 8.38Q 1 2 Sade Mariah Greenidge JR Houston 8.53Q 2 3 Chelsea Stephen SR Texas State 8.50Q 1 4 Kristen Brown JR San Diego St 8.61Q 2 5 Sabrina Starr SR Sam Houston St 8.60Q 1 6 Chastity Stewart JR North Texas 8.67Q 2 7 Myesha Dixon Unattached 8.64q 1 8 Gabriela Santos Cruz UANL Tigres 8.69q 2 9 Danielle Demas SO Sam Houston St 8.71 2 10 Tershauna Broadnax JR Southern 8.73 1 11 Kayla Savoie JR North Texas 8.74 1 12 Antonisha Stewart FR Texas State 8.79 1 13 Dominique Taylor FR Lamar 8.86 2 14 Tatiana David JR Alcorn State 8.92 1 15 Allyson Pettit SR Sam Houston St 8.97 2

Women 60 m Hurdles ================================================================ Field House: f 8.01 2/3/1996 Michelle Freeman, Jamaica Meet: m 8.04 2/7/2004 Nichole Denby, Texas Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Nichole Denby Unattached 8.33 2 Sade Mariah Greenidge JR Houston 8.43 3 Kristen Brown JR San Diego St 8.46 4 Chelsea Stephen SR Texas State 8.50 5 Chastity Stewart JR North Texas 8.61 6 Gabriela Santos Cruz UANL Tigres 8.74 -- Myesha Dixon Unattached DNF

Women 4x400 m Relay =================================================================== Field House: f 3:34.66 2/1/2003 Texas Meet: m 3:40.19 2/8/2003 Houston School Finals H# =================================================================== 1 Sam Houston St. 3:50.44 1 1) Danielle Demas SO 2) Lygia Foreman JR 3) Alexandria Kimble FR 4) Ruth Amaku SO 2 Texas State 3:51.38 1 1) Marika Brown FR 2) Abby Hani FR 3) Erica Martin FR 4) Briana Adams FR 3 Houston 3:51.62 1 1) Kelli Hardnett SO 2) Amber Sellers SR 3) Vanessa Whitmire JR 4) Mayorca Young SO 4 North Texas 3:55.26 2 1) Chastity Stewart JR 2) Nadiyah El-Amin JR 3) Rhenique Williams SO 4) Ashley Henry SO 5 Lamar 3:55.57 3 1) Sarah Shim SO 2) Bianca Allen FR 3) Elzbieta Gawron SR 4) Saschelle Slaughter SR 6 Grambling 3:56.34 4 1) Ja'lyn Simon FR 2) Charisma Green FR 3) Jasmine Pierce SO 4) Creshonda Carter FR 7 Texas Southern 'B' 3:57.43 5 1) Adriana Berkhalter FR 2) Tierra McGowan SR 3) Jaz'Mine Robinson SO 4) Jeressa Mathis JR 8 Houston Baptist 3:57.46 4 1) Sharonda Bryant SR 2) Roneisha Webb SO 3) Jazmine Warden FR 4) Ashley Johnson FR 9 Northwestern St. 3:58.60 2 1) Quiana Griffin SR 2) Keshira McKight SO 3) Nijah Lain FR 4) Consuela Lindsy SR 10 Southern 3:59.37 3 1) Reyna Anderson JR 2) Dominique Jackson FR 3) Darian Garlic JR 4) Valerie Thames FR 11 Prairie View 4:00.18 2 1) Sylvonna Thompson SR 2) Kelsi Alexander JR 3) Ugonna Okpala JR 4) Monique Green SO 12 Grambling 'B' 4:01.62 5 1) Chellane Jones FR 2) Candace Coleman FR 3) Dominique Goss FR 4) Sharciarra Drake FR 13 Alcorn State 4:04.44 2 1) Jessica Jelks SR 2) Brandy Guilbeau JR 3) Jasmine Robinson FR 4) Britje Montgomery JR 14 UANL Tigres 'B' 4:06.00 5 1) Monica Cepeda Perez 2) Gloria Murillo Munoz 3) Mariana Corona Rincon 4) Karla Savinon 15 Texas A&M-CC 4:07.26 4 1) Shanice Pendergast SO 2) Melina Ortiz FR 3) Jasmine Boutte JR 4) Ebony Collins SO 16 Prairie View 'B' 4:07.37 3 1) Brandalyn Williams SO 2) Ashley Santos FR 3) Takara Coleman FR 4) Gene' Johnson FR 17 Sam Houston St. 'B' 4:08.47 4 1) Elizabeth Ene SO 2) Sunday Foster JR 3) Nicole Jenrette SO 4) Frances Porter SO 18 Texas Southern 'C' 4:08.63 5 1) Breana Dockery FR 2) Amanda Jackson JR 3) Lisa Bennett SO 4) Laura Naranjo SR 19 Texas A&M-CC 'B' 4:16.64 5 1) Ingrid Cleveland FR 2) Natasha Atkins FR 3) Ashley Mills SO 4) Allison Baker SO -- Lamar 'B' DNF 4 1) Nia Davis FR 2) Chasity Peters SO 3) Justine Franklin FR 4) Rachel Davee FR -- Texas State 'B' DNF 3 1) Taylor Montgomery SO 2) 3) Keila Rodriguez FR 4) Antonisha Stewart FR

Women Distance Medley ================================================================ Field House: f 11:24.54 3/13/2009 Shippensburg Meet: m 11:35.54 2/3/2001 Rice School Finals ================================================================ 1 Texas State 11:50.94 1) Keila Rodriguez FR 2) Amber Gilmore SO 3) Briana Sharp JR 4) Michelle Jones SR 2 San Diego St. 12:05.71 1) Chelsea Kruthers FR 2) Rachel Roesgen FR 3) Maderia Toatley SR 4) Dynasty Gammage FR 3 Houston Baptist 12:22.85 1) Hiba Kreidie SR 2) Roneisha Webb SO 3) Bria Guerin JR 4) Jessica Whitt SR 4 Texas A&M-CC 12:27.34 1) Ana Ceclia Gonzalez-Jones SR 2) Ingrid Cleveland FR 3) Sidney Siepert SR 4) AnnKathrin Ott FR 5 Sam Houston St. 12:28.64 1) Nicole Aponte SO 2) Alexandria Kimble FR 3) Briana McCall FR 4) Miranda Prado FR 6 Texas Southern 12:43.16 1) Laura Naranjo SR 2) Tiffany Heard JR 3) Tierra McGowan SR 4) Kelsey Phillips FR 7 Texas A&M-CC 'B' 12:53.06 1) Brandie Garcia FR 2) Natasha Atkins FR 3) Shanice Pendergast SO 4) Samantha Hardin SO 8 Prairie View 12:59.28 1) Constance Jacob FR 2) Shaleetha Jackson JR 3) Ashley Santos FR 4) Martha Bustamante JR 9 Texas Wesleyan 13:04.91 1) Maria Aguayo JR 2) Brenda Felipe SO 3) Marisol Lopez SO 4) Anagabriel Segovia JR 10 Alcorn State 13:28.29 1) Condrea Collins SR 2) Jessica Jelks SR 3) Kassandra Booker SO 4) Brandi McCray SO

Women High Jump ========================================================================== Follows Men's HJ Opening Height: 1.60m Field House: f 1.92m 1/23/1999 Erin Aldrich, Texas Meet: m 1.84m 2/8/2003 Ifoma Jones, unattached Name Year School Finals ========================================================================== 1 Inika McPherson Unattached 1.85mm 6-00.75 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.94 PPP PPP PPP PPP O XO XXX 2 Belle MacFarlane SO Rice 1.75m 5-08.75 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 O O O O XXX 3 Maureen Redmond SO Houston 1.65m 5-05.00 1.60 1.65 1.70 O O XXX 3 Danielle Candelaria SR Texas State 1.65m 5-05.00 1.60 1.65 1.70 1.75 PPP O PPP XXX 3 Kristian Spencer JR Grambling 1.65m 5-05.00 1.60 1.65 1.70 O O XXX 6 Ellisha Peters. FR North Texas 1.65m 5-05.00 1.60 1.65 1.70 XO XO XXX 7 Paula Smith SO Sam Houston St 1.65m 5-05.00 1.60 1.65 1.70 XXO XO XXX 8 Whitney Flannel JR UTSA 1.65m 5-05.00 1.60 1.65 1.70 O XXO XXX 8 Kori Soignet FR Sam Houston St 1.65m 5-05.00 1.60 1.65 1.70 O XXO XXX 10 Luisa Pasold FR Texas A&M-CC 1.60m 5-03.00 1.60 1.65 O XXX 10 Daisy Ding FR Rice 1.60m 5-03.00 1.60 1.65 O XXX 12 Kristi Ellis SR Texas Lutheran 1.60m 5-03.00 1.60 1.65 XXO XXX 12 Morgan Simon JR Grambling 1.60m 5-03.00 1.60 1.65 XXO XXX -- Marisa Ellis FR Texas A&M-CC NH 1.60 XXX -- Micaela Brown NA UNAT-SHSU NH 1.60 XXX -- Dajaie Clay FR Southern NH 1.60 XXX -- Tina Valenzuela SR Texas State NH 1.60 XXX -- Courtney Davis SO Texas State NH 1.60 XXX -- Kerissa Wiley FR Texas A&M-CC NH 1.60 XXX -- Jada Curbeam FR Prairie View NH 1.60 XXX -- Beatrice Douglas SR Lamar NH 1.60 XXX -- Abby Hani FR Texas State NH 1.60 XXX -- Renee Gentle FR Houston Baptist NH 1.60 XXX -- Abbe Adams FR Houston Baptist NH 1.60 XXX -- Chantelle Hamilton SO Prairie View NH 1.60 XXX -- Allyson Pettit SR Sam Houston St NH 1.60 XXX -- Nicole Hajka SR Northwestern St NH 1.60 XXX -- Mawardi Berkhadley FR Northwestern St NH 1.60 XXX

Women Pole Vault ========================================================================== Opening Height: 3.40m Field House: f 4.30m 1/27/2001 Alicia Warlick, Santa Monica TC Field House: f 4.30m 2/4/2006 Beth Spearman, unattached Meet: m 4.30m 2/3/2006 Beth Spearman, unattached Name Year School Finals ========================================================================== 1 Karley King SR Houston 4.02m 13-02.25 3.12 3.27 3.42 3.57 3.72 3.87 4.02 4.22 P P P P P O O XXX 2 Kristen Brown JR San Diego St 3.87m 12-08.25 3.12 3.27 3.42 3.57 3.72 3.87 4.02 P P P P P O XXX 2 Anicka Newell JR Texas State 3.87m 12-08.25 3.12 3.27 3.42 3.57 3.72 3.87 4.02 P P P O O O XXX 2 Mckenzie Johnson SO Rice 3.87m 12-08.25 3.12 3.27 3.42 3.57 3.72 3.87 4.02 P P P P O O XXX 5 Theresa Raub SR Unattached 3.87m 12-08.25 3.12 3.27 3.42 3.57 3.72 3.87 4.02 P P P P XO O XXX 6 Katelyn Wynn JR Sam Houston St 3.72m 12-02.50 3.12 3.27 3.42 3.57 3.72 3.87 P O O O O XXX 6 Lindsey Pew JR UTSA 3.72m 12-02.50 3.12 3.27 3.42 3.57 3.72 3.87 P P P O O XXX 8 Holly Waseloff SR San Diego St 3.72m 12-02.50 3.12 3.27 3.42 3.57 3.72 3.87 P P O XO O XXX 9 Madison Northcutt SO North Texas 3.57m 11-08.50 3.12 3.27 3.42 3.57 3.72 P P XXO XO XXX 10 Kara Whitson JR Sam Houston St 3.57m 11-08.50 3.12 3.27 3.42 3.57 3.72 P P XXO XXO XXX 11 Jennifer Blair SO Houston 3.42m 11-02.50 3.12 3.27 3.42 3.57 O XO O XXX 12 Ashley Thompson SO Sam Houston St 3.42m 11-02.50 3.12 3.27 3.42 3.57 P XO XO XXX 13 Karen Snapper SO San Diego St 3.42m 11-02.50 3.12 3.27 3.42 3.57 P XXO XO XXX 14 Jessica McNew JR North Texas 3.27m 10-08.75 3.12 3.27 3.42 O O XXX 15 Sam Montgomery FR Houston 3.27m 10-08.75 3.12 3.27 3.42 O XXO XXX -- April Benavidez SR UTSA NH 3.12 3.27 3.42 P P XXX -- Leslie Anne Ables SR Unattached NH 3.12 3.27 3.42 P P XXX -- Sarah Korn SR North Texas NH 3.12 3.27 P XXX -- Alicia Janke SO Rice NH 3.12 3.27 P XXX -- Melissa Pena FR Texas Southern NH 3.12 XXX

Women Long Jump "B" ========================================================================== 3 jumps only Field House: f 6.65m 2/29/2008 Blessing Okabare, UTEP Meet: m 6.64m 1/29/2011 Viktoriya Rybalko, unattached Name Year School Finals ========================================================================== 1 Nicole Alozie FR Lamar 5.56m 18-03.00 5.36m 5.38m 5.56m 2 Jasmine Brooks SO Texas Southern 5.46m 17-11.00 5.32m 5.46m 5.30m 3 Taylor Thomas FR Houston Baptist 5.41m 17-09.00 5.41m 5.23m 5.32m 4 Liliana Hernandez Gil UANL Tigres 5.36m 17-07.00 5.22m 5.36m 4.96m 5 Taylor Walker FR Northwestern St 5.35m 17-06.75 5.35m 5.18m FOUL 6 Deandra Deveaux JR Southern 5.30m 17-04.75 5.11m 5.30m FOUL 7 Desiree Scott SO Houston Baptist 5.26m 17-03.25 5.23m 5.19m 5.26m 8 Breanca Woods FR Texas Southern 5.25m 17-02.75 4.88m 5.25m 5.18m 9 Allie Saunders JR Texas State 5.22m 17-01.50 FOUL 5.22m 5.12m 10 Shala Johnson SR Alcorn State 5.21m 17-01.25 5.04m 5.08m 5.21m 11 Breana Dockery FR Texas Southern 5.11m 16-09.25 FOUL 4.97m 5.11m 12 Nicole Jenrette SO Sam Houston St 5.09m 16-08.50 5.01m 4.88m 5.09m 13 Ashley Shepard SO Southern 5.09m 16-08.50 FOUL 4.99m 5.09m 14 Paula Smith SO Sam Houston St 5.07m 16-07.75 5.07m 4.77m FOUL 15 Ashley Lee FR Houston 5.04m 16-06.50 3.31m FOUL 5.04m 16 Icis Finley SO North Texas 5.03m 16-06.00 5.03m 4.84m 4.91m 17 Ashley Kelsey SR Prairie View 5.01m 16-05.25 5.01m FOUL 4.53m 18 Jabrina Hopkins SO Grambling 4.87m 15-11.75 4.87m 4.85m 4.78m 19 Frances Porter SO Sam Houston St 4.82m 15-09.75 4.75m 4.67m 4.82m 20 Melina Ortiz FR Texas A&M-CC 4.81m 15-09.50 FOUL 4.81m FOUL 21 Erica Martin FR Texas State 4.80m 15-09.00 4.80m 4.74m 4.78m 22 Latrisha Jones SO Alcorn State 4.80m 15-09.00 4.73m 4.28m 4.80m 23 Darlene Desmangles FR Grambling 4.79m 15-08.75 4.79m 4.71m 4.61m 24 Sharde Thompson FR Prairie View 4.77m 15-07.75 4.68m 4.71m 4.77m 25 Jada Curbeam FR Prairie View 4.71m 15-05.50 FOUL 4.71m FOUL 26 Ongelic Hill SO Texas Wesleyan 4.69m 15-04.75 4.37m 4.55m 4.69m 27 Natasha Atkins FR Texas A&M-CC 4.62m 15-02.00 4.62m 4.51m 4.38m 28 Emily Sacky SO Houston Baptist 4.62m 15-02.00 4.51m 4.62m FOUL

Women Long Jump ========================================================================== 9 advance follows Men Long Jump Field House: f 6.65m 2/29/2008 Blessing Okagbare, UTEP Meet: m 6.64m 1/29/2011 Viktoriya Rybalko, unattached Name Year School Finals ========================================================================== 1 Tori Polk Unattached 6.33m 20-09.25 6.29m 6.23m 6.33m 6.10m 6.16m 6.03m 2 Ernestine Cray SR UTSA 5.97m 19-07.00 5.71m 5.84m 5.73m FOUL 5.95m 5.97m 3 Alicia Perkins JR Houston 5.79m 19-00.00 5.79m 5.75m FOUL 5.30m FOUL 5.51m 4 Margaret Glover SR Unattached 5.76m 18-10.75 FOUL 5.56m 5.76m 5.51m 5.56m FOUL 5 Dominique Brisco JR Houston 5.67m 18-07.25 FOUL 5.62m 5.67m 5.23m 5.63m FOUL 6 Lauren Nwegbo SO Sam Houston St 5.65m 18-06.50 5.46m 5.35m 5.16m 5.63m 5.65m 5.56m 7 Kaylynne Wright JR Sam Houston St 5.56m 18-03.00 5.30m 5.56m FOUL FOUL 5.47m 5.39m 8 Ngozi Onwumere SR Houston 5.54m 18-02.25 FOUL FOUL 5.38m 5.44m 5.54m FOUL 9 Jaynisha Berry FR Northwestern St 5.51m 18-01.00 5.29m 5.34m 5.51m 5.42m 5.35m 5.26m 10 Beatrice Douglas SR Lamar 5.49m 18-00.25 5.37m 5.38m 5.49m 5.42m 5.35m 5.42m 11 Carissa Hill SO Lamar 5.45m 17-10.75 5.29m 5.45m 5.32m 5.31m 5.12m 5.32m 12 Laura Oseghae SR UTSA 5.35m 17-06.75 5.35m 5.25m 5.19m 13 Tina Valenzuela SR Texas State 5.33m 17-06.00 FOUL 5.33m 5.27m 14 Porsha Thomas SO Northwestern St 5.27m 17-03.50 4.97m 5.27m 5.23m 15 Kenya McDaniel JR Northwestern St 5.22m 17-01.50 5.12m 5.14m 5.22m 16 Re'Jana Ellison FR Houston 5.21m 17-01.25 5.21m 5.02m 4.83m 17 Erin Brown JR Lamar 5.19m 17-00.50 5.19m 4.93m 4.77m 18 Morgan Simon JR Grambling 5.15m 16-10.75 5.15m 4.80m 4.80m 19 Kayla Hunt JR UTSA 5.13m 16-10.00 5.08m FOUL 5.13m 20 Maresha Carrie SR StridFlex 4.92m 16-01.75 4.92m 4.75m 4.36m

Women Triple Jump ========================================================================== Minimum to measure: 11.50m; 9 advance Follows Men's TJ Field House: f 13.55m 2/27/2010 Blessing Okagbare, UTEP Meet: m 13.46m 2/8/2003 Suzette Lee, unattached Name Year School Finals ========================================================================== 1 Liliana Hernandez Gil UANL Tigres 12.69m 41-07.75 12.47m 12.69m 12.44m FOUL FOUL FOUL 2 Allie Saunders JR Texas State 12.30m 40-04.25 11.97m 12.14m 12.17m 12.30m 12.11m 12.23m 3 Jasmine Manuel U.S. Express 12.25m 40-02.25 12.25m FOUL 12.12m 12.04m FOUL FOUL 4 Daisy Ding FR Rice 11.97m 39-03.25 FOUL 11.91m 11.97m FOUL FOUL FOUL 5 Jabrina Hopkins SO Grambling 11.74m 38-06.25 11.63m 11.74m FOUL FOUL FOUL PASS 6 Terralyn Johnson JR Texas Southern 11.72m 38-05.50 11.72m FOUL FOUL FOUL FOUL 11.65m 7 Porsha Thomas SO Northwestern St 11.63m 38-02.00 FOUL 11.63m 11.60m 11.61m 11.59m FOUL 8 Darlene Desmangles FR Grambling 11.58m 38-00.00 11.58m 11.56m FOUL FOUL FOUL FOUL 9 Laura Oseghae SR UTSA 11.58m 38-00.00 FOUL FOUL 11.58m PASS PASS PASS 9 Khalaya Williams FR Sam Houston St 11.58m 38-00.00 11.58m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL -- Taylor Walker FR Northwestern St FOUL FOUL FOUL FOUL -- Alexus Daniels SO UTSA FOUL FOUL FOUL FOUL -- Desiree Stevenson FR UTSA FOUL FOUL FOUL FOUL -- Trisha Williams SR Texas Southern FOUL FOUL FOUL FOUL -- Camille Bender JR Texas State FOUL FOUL FOUL FOUL -- Desiree Scott SO Houston Baptist FOUL FOUL FOUL FOUL -- Fanequa Larry JR Alcorn State FOUL FOUL FOUL FOUL -- Taylor Thomas FR Houston Baptist FOUL FOUL FOUL FOUL -- Erin Brown JR Lamar FOUL FOUL FOUL FOUL -- Philicia Wimley SO Alcorn State FOUL FOUL FOUL FOUL -- Cybil Obiozor FR Rice FOUL FOUL FOUL FOUL -- Simone Martin JR Rice FOUL FOUL FOUL FOUL -- Jazmine Martin FR North Texas FOUL FOUL FOUL FOUL -- Emily Sacky SO Houston Baptist FOUL FOUL FOUL FOUL -- Brianna Foley FR Lamar FOUL FOUL FOUL FOUL

Women Shot Put ========================================================================== Minimum to measure: 12.50m; 9 advance Field House: f 18.55m 2/3/1996 Connie Price-Smith, unattached Meet: m 17.49m 1/29/2011 Simone du Toit, SMU Name Year School Finals ========================================================================== 1 Claire Uke JR Rice 16.40m 53-09.75 16.05m 14.97m FOUL 16.40m 16.03m FOUL 2 Jasmine Burrell JR San Diego St 15.73m 51-07.25 13.54m 13.67m 14.72m 15.73m 14.88m FOUL 3 Samatha Taylor JR Houston 14.51m 47-07.25 13.11m 13.82m FOUL 13.45m 14.18m 14.51m 4 Talore Kelly SO Texas State 13.65m 44-09.50 13.65m 13.02m FOUL FOUL FOUL FOUL 5 Deja McKnight JR North Texas 13.52m 44-04.25 13.05m ND 13.02m 13.28m 13.09m 13.52m 6 Nicole Oudenaarden SO San Diego St 13.44m 44-01.25 12.97m 13.44m FOUL 12.97m FOUL 13.25m 7 Madeline Hurdt SR UTSA 13.35m 43-09.75 13.23m 12.94m FOUL 13.09m 13.08m 13.35m 8 Victoria Clark SO North Texas 13.24m 43-05.25 ND 13.24m ND FOUL FOUL ND 9 Shamiya Blake FR Texas Southern 13.21m 43-04.25 ND ND 13.09m ND 13.21m 12.62m 10 Kwanzaa Andrus FR Northwestern St 12.85m 42-02.00 12.85m 12.56m 12.53m 11 Julie Lange FR Texas State 12.82m 42-00.75 12.82m 12.57m 12.60m 12 Ijeoma Ugwunze FR Rice 12.56m 41-02.50 12.56m ND 12.53m 13 Adrienne Quillin JR Sam Houston St 12.52m 41-01.00 ND FOUL 12.52m -- Abby Hani FR Texas State ND ND ND ND -- Vivian Rodriguez FR Texas A&M-CC ND ND ND ND -- Claudia Morquecho SR Texas Lutheran ND ND ND ND -- Kaelin Simmons FR Texas A&M-CC ND ND ND ND -- Ngozi Nweke SO North Texas ND ND ND ND -- Samiria Martin FR Alcorn State ND ND ND ND -- Kandace Rose SO North Texas ND ND ND ND -- Nicole Benton SR Houston ND ND ND ND -- Alessandria Aikerson-Rus FR Alcorn State ND ND ND ND -- Dreu Dixson FR Rice ND ND ND ND -- Erin Buck JR Houston Baptist ND ND ND ND -- Samone Coaxum SR Grambling ND ND ND ND -- Jade Penick SR Houston Baptist ND ND ND ND -- Dominique Edwards FR Alcorn State FOUL ND ND FOUL -- Adrienne Nickleson FR Texas A&M-CC FOUL ND ND FOUL -- Karina Foster JR Texas Southern FOUL ND FOUL ND -- Sahara Wilson FR Alcorn State FOUL FOUL FOUL ND -- Omesha Locke FR Texas A&M-CC FOUL ND ND FOUL -- Sabrina Thomas FR Prairie View FOUL ND FOUL ND -- Mawardi Berkhadley FR Northwestern St FOUL FOUL ND ND -- Ashley Jenkins SO Sam Houston St FOUL ND ND FOUL -- A'Nease Linnear FR Houston FOUL FOUL ND ND -- Rechelle Bessard SO Northwestern St FOUL FOUL FOUL ND -- Octavia Mackey JR Grambling FOUL FOUL FOUL ND -- Francesca Lee SO Grambling FOUL FOUL ND ND -- Allyson Pettit SR Sam Houston St FOUL FOUL FOUL FOUL -- Nicole Jenrette SO Sam Houston St FOUL FOUL ND FOUL

Women Weight Throw ========================================================================== Minimum to measure: 15.00m; 9 advance Field House: f 21.46m 2/26/2000 Florence Ezeh, SMU Meet: m 20.70m 1/25/2013 Amanda Bingson, Unattached Name Year School Finals ========================================================================== 1 Jasmine Burrell JR San Diego St 19.45m 63-09.75 FOUL 15.84m 19.45m FOUL FOUL 18.16m 2 Talore Kelly SO Texas State 18.41m 60-05.00 17.71m 18.41m FOUL 17.33m 16.75m 17.42m 3 Nicole Benton SR Houston 18.19m 59-08.25 17.59m 16.11m 16.83m 18.19m 16.93m 17.41m 4 Justine Price JR Houston 17.97m 58-11.50 15.55m 16.57m 17.58m 16.13m 17.97m 17.62m 5 Jalisa Hall SR Texas State 16.87m 55-04.25 16.87m FOUL 16.01m 16.36m FOUL 15.94m 6 Rechelle Bessard SO Northwestern St 16.72m 54-10.25 16.72m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL 7 Adrienne Quillin JR Sam Houston St 16.46m 54-00.00 15.79m 16.46m FOUL FOUL 16.09m 16.17m 8 Karina Foster JR Texas Southern 16.11m 52-10.25 15.48m 15.85m 16.08m 16.07m 16.11m FOUL 9 Ngozi Nweke SO North Texas 15.77m 51-09.00 15.77m 15.72m 15.56m ND FOUL FOUL 10 Samone Coaxum SR Grambling 15.75m 51-08.25 ND 15.75m ND 11 Morgan Adams JR Texas State 15.67m 51-05.00 ND 15.67m 15.31m 12 Deja McKnight JR North Texas 15.55m 51-00.25 FOUL 15.55m 15.01m 13 Jade Penick SR Houston Baptist 15.28m 50-01.75 FOUL 15.02m 15.28m -- Shakemia Johnson SR Northwestern St ND ND ND ND -- Samatha Taylor JR Houston ND ND ND ND -- Francesca Lee SO Grambling ND ND ND ND -- Victoria Clark SO North Texas ND ND ND ND -- Sabrina Thomas FR Prairie View ND ND ND ND -- Julie Lange FR Texas State ND ND ND ND -- Shamiya Blake FR Texas Southern FOUL FOUL FOUL ND -- Erin Buck JR Houston Baptist FOUL ND FOUL ND -- Kandace Rose SO North Texas FOUL ND ND FOUL -- Valerie Abadom JR Houston Baptist FOUL ND FOUL ND -- Katelynn Homb FR UTSA FOUL FOUL ND ND -- Madeline Hurdt SR UTSA FOUL ND ND FOUL -- Leah Johnson FR Northwestern St FOUL ND FOUL FOUL -- A'Nease Linnear FR Houston FOUL FOUL FOUL FOUL -- Kwanzaa Andrus FR Northwestern St FOUL ND FOUL ND -- Octavia Mackey JR Grambling FOUL FOUL FOUL ND -- Dreu Dixson FR Rice FOUL ND ND FOUL -- Ashley Jenkins SO Sam Houston St FOUL FOUL FOUL FOUL

Indoor Pentathlon: #5 Women 800 m Run Indoor Pentathlon ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Allison Reaser SR San Diego St 2:25.48 751 2 Nicole Oudenaarden SO San Diego St 2:26.38 739 3 Venessa Onwuchekwa JR UTSA 2:29.12 704 4 Rachael Klinger JR South Florida 2:29.38 701 5 Karsen Sper SO San Diego St 2:31.07 680 6 Angel Sifuentes SO UTSA 2:32.98 656 7 Cassie Wiley SR Houston 2:41.31 558 8 Isabella Baptiste SO Texas A&M-CC 2:46.85 497 9 Jada Curbeam FR Prairie View 2:48.34 481 10 Whitney Flannel JR UTSA 2:49.99 464

Indoor Pentathlon: #1 Women 60 m Hurdles Indoor Pentathlon ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Allison Reaser SR San Diego St 8.57 2 1002 2 Rachael Klinger JR South Florida 8.98 1 914 3 Karsen Sper SO San Diego St 8.99 1 912 4 Venessa Onwuchekwa JR UTSA 9.07 3 895 5 Nicole Oudenaarden SO San Diego St 9.09 1 891 6 Cassie Wiley SR Houston 9.22 3 865 7 Whitney Flannel JR UTSA 9.56 3 796 8 Isabella Baptiste SO Texas A&M-CC 9.58 3 792 9 Angel Sifuentes SO UTSA 9.60 2 789 10 Jada Curbeam FR Prairie View 10.38 2 643

Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Cassie Wiley SR Houston 1.73m 5-08.00 891 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 P P P P P P O P O XO O XO XXX 2 Whitney Flannel JR UTSA 1.67m 5-05.75 818 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 P P P P P O P O P XXO XXX 2 Rachael Klinger JR South Florida 1.67m 5-05.75 818 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 P P P P O P O O O O XXX 4 Allison Reaser SR San Diego St 1.64m 5-04.50 783 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 P P P P P O XO O O XXX 4 Jada Curbeam FR Prairie View 1.64m 5-04.50 783 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 P P P O O O O XXO O XXX 6 Karsen Sper SO San Diego St 1.58m 5-02.25 712 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 P P P P P XO O XXX 6 Nicole Oudenaarden SO San Diego St 1.58m 5-02.25 712 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 P P P P P O O XXX 8 Venessa Onwuchekwa JR UTSA 1.55m 5-01.00 678 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 P O P P P XO XXX 9 Isabella Baptiste SO Texas A&M-CC 1.52m 4-11.75 644 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 O O O O XO XXX 10 Angel Sifuentes SO UTSA 1.40m 4-07.00 512 1.40 1.43 1.46 O P XXX

Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Nicole Oudenaarden SO San Diego St 5.70m 18-08.50 759 5.69m FOUL 5.70m 2 Allison Reaser SR San Diego St 5.60m 18-04.50 729 5.60m 5.53m 5.60m 3 Rachael Klinger JR South Florida 5.57m 18-03.25 720 5.53m 5.31m 5.57m 4 Cassie Wiley SR Houston 5.28m 17-04.00 637 5.28m 5.26m 5.23m 5 Karsen Sper SO San Diego St 5.16m 16-11.25 603 4.90m 5.04m 5.16m 6 Whitney Flannel JR UTSA 5.14m 16-10.50 598 4.97m 5.00m 5.14m 7 Angel Sifuentes SO UTSA 4.80m 15-09.00 506 4.74m 4.80m 4.75m 8 Isabella Baptiste SO Texas A&M-CC 4.78m 15-08.25 500 4.78m FOUL 4.28m 9 Jada Curbeam FR Prairie View 4.65m 15-03.25 466 FOUL FOUL 4.65m 10 Venessa Onwuchekwa JR UTSA 4.51m 14-09.75 431 4.51m 4.48m 4.49m

Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Nicole Oudenaarden SO San Diego St 13.26m 43-06.00 745 12.02m 12.43m 13.26m 2 Cassie Wiley SR Houston 12.22m 40-01.25 676 12.02m 12.22m 12.05m 3 Allison Reaser SR San Diego St 11.12m 36-05.75 603 10.20m 11.12m 10.40m 4 Rachael Klinger JR South Florida 10.87m 35-08.00 587 10.87m 10.66m 10.82m 5 Angel Sifuentes SO UTSA 10.56m 34-07.75 566 10.56m 10.56m 9.81m 6 Isabella Baptiste SO Texas A&M-CC 9.50m 31-02.00 497 9.20m 9.50m 9.16m 6 Jada Curbeam FR Prairie View 9.50m 31-02.00 497 9.35m 8.74m 9.50m 8 Karsen Sper SO San Diego St 9.26m 30-04.75 481 FOUL 9.26m FOUL 9 Venessa Onwuchekwa JR UTSA 9.20m 30-02.25 477 9.20m 8.59m 8.75m 10 Whitney Flannel JR UTSA 8.56m 28-01.00 436 8.56m FOUL 8.11m

Women Indoor Pentathlon ================================================================ Field House: f 4055 2/17/2006 Ryanne Dupree, UT-San Antonio Meet: m 3942 1/28/2005 Ryanne Dupree, UTSA Name Year School Finals ================================================================ 1 Allison Reaser SR San Diego St 3868 2 Nicole Oudenaarden SO San Diego St 3846 3 Rachael Klinger JR South Florida 3740 4 Cassie Wiley SR Houston 3627 5 Karsen Sper SO San Diego St 3388 6 Venessa Onwuchekwa JR UTSA 3185 7 Whitney Flannel JR UTSA 3112 8 Angel Sifuentes SO UTSA 3029 9 Isabella Baptiste SO Texas A&M-CC 2930 10 Jada Curbeam FR Prairie View 2870

Men 60 m Dash =================================================================== 32 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 21 Best Times Field House: f 6.54 2/10/2007 Preston Perry, API Meet: m 6.61 2/3/2001 Kim Collins, TCU Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Gerald Phiri Pure Athletics 6.67Q 9 2 Gabriel Mvumvure Unattached 6.74Q 6 3 Devin Jenkins SO Southern 6.76Q 10 4 Antoine Adams Elite Performnce 6.78Q 1 5 Justin Walker SR Northwestern St 6.79Q 8 6 Elijah Hall-Thompson FR Unattached 6.80Q 3 7 Justin Anderson Unattached 6.83Q 2 8 Richard Thompson HSInternat'l 6.84Q 11 8 Tre Houston Elite Performnce 6.84Q 7 10 LaMar Hicks SR Next Level 6.85Q 5 11 Mike Rodgers Nike 6.95Q 4 12 Jarrick Wright SR Sam Houston St 6.81q 9 13 Andrew Riley Puma 6.82q 3 14 Kyle Fulks FR Unattached 6.82q 6 15 Errol Nolan NA UNAT-Houston 6.85q 7 16 Charles Jackson Jr Unattached 6.86q 8 17 Isaiah Sweeney Air Houston 6.87q 5 18 Kristen Mitchell SR Sam Houston St 6.88q 11 19 Kameron Cowan JR Grambling 6.90q 10 20 Kyron Blaise SR Unattached 6.94q 2 21 Curtis Woodard JR Texas Southern 6.96q 7 22 James Johnson JR UTSA 6.96q 3 23 Keon Campbell SO Prairie View 6.98q 3 24 Raymond Hatton SR Texas State 6.98q 9 25 James Arnett SO Houston 6.99q 4 26 Darrell Nettles FR Southern 7.01q 4 27 Juan Alanis Prieto UANL Tigres 7.01q 6 28 Courtney Williams Elite Performnce 7.02q 2 29 Keenan Jackson JR Northwestern St 7.05q 5 30 Kemoi Thomas FR Grambling 7.06q 6 31 Ty Shilling FR Northwestern St 7.06q 8 32 Trey Davis JR Lamar 7.07q 1 (7.067) 33 Akeem Greene SR Elite Performnce 7.07 5 (7.068) 34 Jose Flores Garcia UANL Tigres 7.07 10 (7.070) 35 Collin Heard FR North Texas 7.08 11 36 Arte' Collins Unattached 7.09 3 37 Blake Allen Unattached 7.09 11 38 Brian Baskin FR Texas Southern 7.10 4 39 Christian Willis SO Northwestern St 7.10 8 40 Justin Terry FR Alcorn State 7.11 10 41 Tremaine Allen FR Texas State 7.12 6 42 Thomas Lightfoot FR Lamar 7.12 7 42 John Evans JR Prairie View 7.12 8 44 Simon Imagbe FR Sam Houston St 7.12 6 44 Jameson Strachan Elite Performnce 7.12 1 46 Gabriel White SO Northwestern St 7.13 7 46 Trevor Kubera SO Sam Houston St 7.13 1 48 Juan Roque Olivares UANL Tigres 7.13 1 49 Justin Jenkins SO Sam Houston St 7.14 6 50 Sylvester Baisden SR Grambling 7.14 9 51 Treven Dickerson Unattached 7.15 10 52 Edwin Stewart SO Prairie View 7.16 3 53 Christopher Jackson FR Alcorn State 7.19 5 54 Dominique Charles JR Houston 7.19 2 55 Jordan Powell JR Prairie View 7.19 10 56 Anthony Johnson SO Texas State 7.19 2 57 Kedron Sowells SO North Texas 7.20 10 58 Anthony Hall SR Grambling 7.21 8 59 Jurmarcus Shelvin SO UTSA 7.22 5 60 Jared Benford FR Lamar 7.23 9 61 Will Beasley SR Rice 7.27 2 62 Fred Galloway FR Alcorn State 7.27 8 63 Gary Baker FR Texas Southern 7.30 5 64 Michael Detana SO Houston Baptist 7.30 11 65 Pablo Orduna Gudino UANL Tigres 7.31 1 66 Marcus Smoots FR Texas A&M-CC 7.34 11 67 Sampson Valadez FR Texas A&M-CC 7.35 4 68 Fletcher Coates SO Alcorn State 7.39 9 69 Jared McNiel Unattached 7.41 11 70 Jordan Roberts FR Texas Southern 7.42 4 71 Stephone Leaks SR Grambling 7.44 9 72 Christian Guzman FR Houston Baptist 7.45 7 73 Rashad Wilson SR Prairie View 7.45 6 74 Darrell Dotson JR Houston Baptist 7.46 8 75 Jimmy Mead SR Elite Performnce 7.52 3 76 Trey Burton JR Lamar 7.54 7 77 Joshua Smith SR UTSA 7.55 5 78 Rodolfo Martinez Espinoz UANL Tigres 7.59 2 79 Fred Jackson NA UNAT-Rice 7.71 9 -- Reginald Reed SR Texas State FS 1

Men 60 m Dash =================================================================== 8 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times Field House: f 6.54 2/10/2007 Preston Perry, API Meet: m 6.61 2/3/2001 Kim Collins, TCU Name Year School Semis H# =================================================================== Semi-Finals 1 Gerald Phiri Pure Athletics m 6.61Q 4 2 Devin Jenkins SO Southern 6.62Q 1 3 Andrew Riley Puma 6.74Q 2 4 Gabriel Mvumvure Unattached 6.75Q 3 5 Mike Rodgers Nike 6.64q 1 6 Antoine Adams Elite Performnce 6.75q 2 7 Richard Thompson HSInternat'l 6.75q 4 8 Justin Anderson Unattached 6.76q 3 9 Justin Walker SR Northwestern St 6.78 2 10 Tre Houston Elite Performnce 6.79 4 11 Kameron Cowan JR Grambling 6.79 1 12 Errol Nolan NA UNAT-Houston 6.81 3 13 Jarrick Wright SR Sam Houston St 6.81 2 14 LaMar Hicks SR Next Level 6.84 3 15 Kristen Mitchell SR Sam Houston St 6.89 3 16 Charles Jackson Jr Unattached 6.90 4 17 Curtis Woodard JR Texas Southern 6.95 2 18 Juan Alanis Prieto UANL Tigres 6.95 1 19 James Arnett SO Houston 6.96 4 20 Kyron Blaise SR Unattached 6.97 2 21 Raymond Hatton SR Texas State 6.99 4 22 Courtney Williams Elite Performnce 7.00 2 23 Elijah Hall-Thompson FR Unattached 7.01 1 24 James Johnson JR UTSA 7.02 1 25 Darrell Nettles FR Southern 7.03 3 26 Keon Campbell SO Prairie View 7.04 3 27 Trey Davis JR Lamar 7.11 4 28 Kemoi Thomas FR Grambling 7.12 1 29 Ty Shilling FR Northwestern St 7.15 3

Men 60 m Dash ================================================================ Field House: f 6.54 2/10/2007 Preston Perry, API Meet: m 6.61 2/3/2001 Kim Collins, TCU Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Mike Rodgers Nike 6.54f 2 Gerald Phiri Pure Athletics 6.58m 3 Devin Jenkins SO Southern 6.61m 4 Antoine Adams Elite Performnce 6.67 5 Richard Thompson HSInternat'l 6.69 6 Gabriel Mvumvure Unattached 6.71 7 Andrew Riley Puma 6.73 8 Justin Anderson Unattached 6.76

Men 200 m Dash =================================================================== 4 seeded heats on Saturday; all others on Friday Field House: f 20.91 2/26/2005 LaShawn Merritt, East Carolina Meet: m 21.11 2/3/2001 Darvis Patton, TCU Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Errol Nolan NA UNAT-Houston 21.56 9 2 Kameron Cowan JR Grambling 21.60 9 3 Justin Walker SR Northwestern St 21.88 11 4 James Johnson JR UTSA 22.09 10 5 Collin Heard FR North Texas 22.22 9 6 Rodney Jones JR Sam Houston St 22.41 11 7 Jurmarcus Shelvin SO UTSA 22.46 12 8 Jordan Powell JR Prairie View 22.63 10 9 Darrius Davis SO Grambling 22.81 1 10 Xavier Floyd FR Houston 22.87 12 11 Jose Flores Garcia UANL Tigres 22.88 8 12 Kemoi Thomas FR Grambling 22.97 5 13 Jared Benford FR Lamar 22.97 2 14 Kedron Sowells SO North Texas 22.99 11 15 Christian Willis SO Northwestern St 23.02 7 16 Trey Davis JR Lamar 23.02 5 17 Joshua Smith SR UTSA 23.05 5 18 Justin Terry FR Alcorn State 23.09 2 19 Juan Alanis Prieto UANL Tigres 23.10 8 20 Sampson Valadez FR Texas A&M-CC 23.23 6 21 Connor Bey SO North Texas 23.26 2 22 Ty Shilling FR Northwestern St 23.28 3 23 Gabriel White SO Northwestern St 23.37 2 24 Fred Galloway FR Alcorn State 23.38 1 25 Akeem Greene SR Elite Performnce 23.46 6 26 Michael Detana SO Houston Baptist 23.47 5 27 Juan Roque Olivares UANL Tigres 23.47 7 28 Erich Seals SR Southern 23.47 4 29 John Evans JR Prairie View 23.48 3 30 Mason Loiodice FR UTSA 23.51 6 31 Marcus Smoots FR Texas A&M-CC 23.53 6 32 Marcus Mathis FR Prairie View 23.61 6 33 Fletcher Coates SO Alcorn State 23.66 1 34 Harold Fluellen SO Southern 23.66 4 35 Christopher Jackson FR Alcorn State 23.68 1 36 Hector Gomez Vllalobos UANL Tigres 23.91 7 37 Will Beasley SR Rice 24.03 12 38 Jimmy Mead SR Elite Performnce 24.12 7 39 Edwin Stewart SO Prairie View 24.13 4 40 William Scott JR Texas A&M-CC 24.20 3 41 Pablo Orduna Gudino UANL Tigres 24.33 8 42 Gary Baker FR Texas Southern 24.40 1 43 Santano Rosario NA UNAT-Rice 24.42 7 44 Bernardo Montano FR Texas Southern 24.96 2

Men 400 m Dash =================================================================== 4 seeded heats on Saturday; all others on Friday Field House: f 46.77 2/26/2005 LaShawn Merritt, East Carolina Meet: m 47.57 2/3/2006 Carey LaCour, Houston Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Clinton Collins SR North Texas 48.23 8 2 Jamael McTear SO Grambling 48.90 9 3 Jameson Strachan Elite Performnce 49.22 9 4 Keenan Jackson JR Northwestern St 49.39 10 5 David Carrillo JR Texas A&M-CC 49.84 9 6 Anthony Hamilton JR North Texas 49.92 9 7 Dewaylon Wilson SR Prairie View 50.27 11 8 Angelo Garland FR Texas A&M-CC 50.32 11 9 Hector Gomez Vllalobos UANL Tigres 50.60 7 10 De'Quad Binder SO Sam Houston St 50.86 10 11 Alex Gilreath JR Sam Houston St 50.86 10 12 Johnathan Joe FR Unattached 50.98 2 13 Jose Cruz Ibarra UANL Tigres 51.03 6 14 Chance Williams FR Lamar 51.05 5 15 Stephone Leaks SR Grambling 51.10 1 16 David Hicks JR Houston Baptist 51.11 2 17 Caleb Pryor SO North Texas 51.15 3 18 Jesus Preciado Perez UANL Tigres 51.23 7 19 Lemanuel Mosley JR Southern 51.27 8 20 Jamison Justice FR North Texas 51.34 3 21 DeMarcus Pierre SO Prairie View 51.50 7 22 Pablo Orduna Gudino UANL Tigres 51.56 6 23 Brice Christian JR Houston Baptist 51.73 2 24 Andres Salazar FR Texas A&M-CC 51.76 7 25 Luther Yamthe FR Houston 52.04 5 26 Daniel Simon JR Southern 52.07 1 27 Jarell McFarland SO Houston Baptist 52.09 3 28 Xavier Floyd FR Houston 52.17 11 29 Javier Reyes FR Texas A&M-CC 52.20 4 30 Kevon Murray FR Texas Southern 52.24 2 31 Jahi Gikley SO Grambling 52.46 6 32 D'Anthony Graham FR Houston Baptist 52.47 4 33 Brandon Bilton FR Prairie View 52.68 4 34 Brandon Franz FR Lamar 52.89 5 35 Mason Loiodice FR UTSA 52.94 6 36 David Alexander FR Prairie View 53.15 5 37 Kevyn Smith FR Lamar 53.22 4 38 Colton Torrance NA UNAT-Rice 53.65 6 39 Breland Coleman JR Rice 53.67 3 40 Kimton Coleman SR Unattached 53.70 3 41 Aamir Ibrahim FR Houston 54.76 5 42 Jeremy Moore FR Texas Wesleyan 54.89 7

Men 800 m Run =================================================================== Field House: f 1:48.93 2/7/2004 Jackson Langat, TCU Meet: m 1:48.93 2/7/2004 Jackson Langat, TCU Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Aaron Bennett JR Lamar 1:54.24 1 2 Mark Fernando JR Houston 1:55.06 1 3 Mike Medrano SR UTSA 1:55.40 2 4 Nathan Collier SR UTSA 1:55.45 2 5 Anthony Coleman JR Houston 1:56.01 1 6 Matthew Perri Unattached 1:56.70 2 7 Chicanel Cole Unattached 1:56.77 1 8 Sean Chalmers FR Lamar 1:56.84 2 9 Ford Noack SO Texas-Tyler 1:56.87 3 10 Darius Taylor SR Grambling 1:57.09 1 11 Sorone Batiste JR Prairie View 1:57.57 1 12 William Roberts SO Rice 1:57.85 3 13 Justin McMillin FR Texas State 1:58.19 2 14 Kennedy Howard NA UNAT-SHSU 1:58.51 3 15 Tony Jaramillo SO UTSA 1:58.55 3 16 Jamael Smith JR Grambling 1:58.63 4 17 Jesus Preciado Perez UANL Tigres 1:58.65 5 18 Cordarius Edmondson JR Texas A&M-CC 1:58.83 3 19 Nolawie Teshome FR UTSA 1:58.94 3 20 TaMar Hicks SO Lamar 1:59.07 2 21 Joseph Rodriguez SR Texas State 1:59.16 2 22 Jalen Wade FR Houston 1:59.61 3 23 Daniel Rhodes FR Texas A&M-CC 1:59.62 4 24 Zach Watterson JR Rice 1:59.69 4 25 Jeremy Lewis FR Houston Baptist 1:59.89 4 26 Trevee Kelly JR Alcorn State 2:00.23 2 27 Javier Salas SO UTSA 2:00.42 4 28 Jordan Claypool SO Houston Baptist 2:01.00 3 29 Kourtney Payne SR Unattached 2:01.33 1 30 Jeremy Moore FR Texas Wesleyan 2:01.34 5 31 Wesley McGhee JR Texas A&M-CC 2:01.97 4 32 Ulysses Montoya SR Houston Baptist 2:02.26 3 33 Dannie Luckey SO Prairie View 2:02.37 4 34 Jose Cruz Ibarra UANL Tigres 2:03.10 5 35 Jose Gutierrez NA UNAT-SFA 2:03.34 3 36 Fard Rollock JR Prairie View 2:03.95 2 37 Arte' Collins Unattached 2:04.42 4 38 Sammy Abuhamra SR Rice 2:04.83 4 39 Tarence Mc Elroy JR Texas Southern 2:05.32 5 40 Xavier Lightener FR Texas Southern 2:06.18 5 41 Corey McDonnough SR Unattached 2:06.88 5 42 Chris Johnson JR Houston Baptist 2:07.16 4 43 Carlos Morgan FR Grambling 2:07.41 5 44 John Shirk NA UNAT-SFA 2:08.67 3 45 Jamal Broughton JR Alcorn State 2:09.23 5 46 Orlando Garcia FR Houston Baptist 2:10.52 4 47 James Bickham SR Prairie View 2:13.87 5 -- Charles Jackson Jr Unattached DNF 5 -- Eric Alexander JR Houston DNF 3

Men 1 Mile Run =================================================================== Field House: f 3:59.36 1/12/2008 Pablo Solares, unattached Meet: m 4:01.90 2/3/2001 Eliud Njubi, TCU Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Sam Stabler JR Lamar 4:02.38 1 2 Troy Taylor SO North Texas 4:11.92 1 3 Matt Cleaver Adidas Rogue 4:12.35 1 4 Alejandro Valencia JR North Texas 4:12.88 1 5 Austin Bussing Adidas Rogue 4:13.18 1 6 Matthew Perri Unattached 4:14.70 1 7 David Edwards Adidas Rogue 4:15.30 1 8 Adam Saloom Adidas TGreen 4:15.32 1 9 Valentinas Rudys JR Texas A&M-CC 4:16.49 2 10 Bryce McAndrew SO North Texas 4:16.90 1 11 William Roberts SO Rice 4:17.20 2 12 Travis Roberts SR Rice 4:19.44 1 13 Sean Chalmers FR Lamar 4:20.04 2 14 Ethan Doherty SR Adidas Rogue 4:20.13 1 15 Austin Yaeger JR North Texas 4:20.71 2 16 Karl Schreiber JR Sam Houston St 4:20.96 2 17 Brandon Lacy JR Texas A&M-CC 4:22.01 2 18 Trevor Walker SO Houston 4:23.90 2 19 Lucio Rosas JR Sam Houston St 4:25.97 2 20 James Coleman FR North Texas 4:26.40 1 21 Albert Gladney JR Northwestern St 4:28.92 2 22 Palo Ponce SR Sam Houston St 4:29.33 2 23 Probert Laurie FR Lamar 4:30.41 2 24 Antony Kimaiyo FR Texas Wesleyan 4:31.06 3 25 Orlando Garcia FR Houston Baptist 4:31.10 3 26 Alex Hita SO North Texas 4:31.48 2 27 Daniel Guerrero FR Texas A&M-CC 4:32.41 3 28 Matt Parmley FR Houston 4:36.45 2 29 Caleb Beachem FR Houston 4:39.02 2 30 Deonte Pope SR Grambling 4:40.38 2 31 Steve Medlin FR Texas A&M-CC 4:41.11 3 32 John Watkins SR Prairie View 4:42.63 3 33 Nathan Pineda FR Houston 4:42.98 2 34 Juan Fraga FR Houston Baptist 4:45.69 3 35 Darien Hennington FR Alcorn State 4:49.50 3 36 Xavier Martinez FR Texas Southern 4:49.75 3 37 Isaac Romero FR Texas Southern 4:51.50 3 38 George Alvardo SR Texas Southern 4:51.89 3 39 Chris Collins FR Prairie View 4:52.32 3 40 Mario Martinez FR Alcorn State 4:52.40 3 41 Brian Alvardo SR Texas Southern 4:53.43 3 42 Matt Holcomb NA UNAT-Houston 4:53.62 3 43 Justin Barrett NA UNAT-Houston 4:54.20 2 44 Christopher Jefferson FR Alcorn State 4:57.01 3 45 Charles Marsaw FR Alcorn State 4:57.96 3 46 Joe Conway Mass Velocity 5:01.23 3 47 Ezequiel Calleros SO Texas Southern 5:24.87 3 -- Harry Sagel SO Rice DNF 1

Men 3000 m Run =================================================================== Field House: f 7:55.12 1/22/2000 David Kimani, South Alabama Meet: m 8:10.17 2/3/2001 Eliud Njubi, TCU Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Silvester Harrison SO North Texas 8:34.93 1 2 Paul Hansel JR Texas A&M-CC 8:35.09 1 3 Ryan Creech JR Lamar 8:41.28 1 4 Daniel Jones SR Sam Houston St 8:42.72 1 5 James Broussard SO Houston 8:46.13 1 6 Christoph Hintz JR Texas A&M-CC 8:46.67 1 7 Jason Garcia JR Texas A&M-CC 8:47.31 1 8 Meron Fessahaie SO Rice 8:49.51 1 9 Travis Roberts SR Rice 8:55.88 1 10 Justin Adame JR Texas A&M-CC 8:56.11 1 11 Harvinder Singh SO UTSA 8:58.34 2 12 Palo Ponce SR Sam Houston St 8:59.42 1 13 Javier Zamora JR Houston Baptist 8:59.52 2 14 Michael Grijalva FR Texas State 9:00.14 2 15 Logan Terry SO Sam Houston St 9:00.25 2 16 Cody Campbell SO North Texas 9:00.52 1 17 Edgar Maritinez FR Texas A&M-CC 9:06.48 2 18 Cesar Gonzalez FR Texas A&M-CC 9:08.57 2 19 Connor McLain NA UNAT-SFA 9:14.87 2 20 Gabe Lara FR Houston 9:16.66 2 21 Zachary Norman FR Unattached 9:19.62 2 22 Antony Kimaiyo FR Texas Wesleyan 9:20.32 3 23 Trevor Gayten SR Grambling 9:20.69 2 24 Zachary Stewart SO Houston 9:21.34 2 25 Mitchell Landry SO Northwestern St 9:21.73 2 26 Jeremy Elliott SO Northwestern St 9:23.93 3 27 Matt Moreno NA UNAT-SFA 9:28.97 3 28 Ervin Mooney NA UNAT-SFA 9:35.55 2 29 Abel Simie SR Prairie View 9:40.05 2 30 Malik Wheeler SO Grambling 9:45.14 3 31 Christian Pena SR Unattached 9:46.07 3 32 Taylor Barton NA UNAT-SFA 9:47.28 3 33 Mario Martinez FR Alcorn State 10:01.07 3 34 Darien Hennington FR Alcorn State 10:13.01 3 35 Chris Collins FR Prairie View 10:45.43 3 36 Tony Kipkemboi JR Grambling 11:22.31 3 -- Deonte Pope SR Grambling DNF 2 -- Cameron Shoppach JR Texas State DNF 1

Men 5000 m Run ================================================================ Field House: f 14:09.42 2/26/2010 John Beattie, Tulsa Meet: m 14:32.59 1/20/1996 Jose Uribe, Boise State Name Year School Finals ================================================================ 1 Maximo Mendoza Team Luke's 15:25.25 2 Michael Grijalva FR Texas State 15:36.10 3 Joseph Pena SO Texas State 15:51.22 4 Isaac Romero FR Texas Southern 16:24.31 5 Oscar Garcia NA UNAT-HBU 16:28.37 6 Trevor Gayten SR Grambling 16:42.72 7 Brian Alvardo SR Texas Southern 16:53.94 8 Abel Simie SR Prairie View 16:54.04 9 Xavier Martinez FR Texas Southern 17:27.88 10 George Alvardo SR Texas Southern 17:45.41 11 Ezequiel Calleros SO Texas Southern 18:10.28 -- Tony Kipkemboi JR Grambling DNF -- Brian Tasson JR Texas State DNF

Men 60 m Hurdles =================================================================== 16 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 10 Best Times Field House: f 7.46 1/29/2011 Aries Merritt, Reebok Meet: m 7.46 1/29/2011 Aries Merritt, Reebok Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Isaac Williams SO Houston 7.94Q 5 2 Chris Thomas SR Christ/Sports 7.95Q 2 3 Andrew Riley Puma 7.96Q 6 4 Sylvester Baisden SR Grambling 8.11Q 1 5 William Gibbs FR Houston 8.14Q 3 6 Matthew Viverette SR Sam Houston St 8.16Q 4 7 Michael Prejean SO Prairie View 8.16q 5 8 Jose Flores Garcia UANL Tigres 8.17q 3 9 Jon McDowell SR HPC Elite 8.20q 1 10 Belgie McClelland SR Unattached 8.22q 4 11 Cordera Jenkins SR Unattached 8.25q 4 12 Filip Drozdowski NA UNAT-Rice 8.32q 6 13 Reggie Davis SO Texas Southern 8.34q 3 14 Shawn Jackson SR Grambling 8.35q 6 15 Harold Fluellen SO Southern 8.36q 1 16 Darius Anderson SR Unattached 8.37q 3 17 Larron Black SO Texas State 8.39 4 18 Erich Seals SR Southern 8.40 1 19 Keenun Guillory SR Grambling 8.45 5 19 Chris Sanders NA UNAT-Rice 8.45 2 21 Jonas Gutierrez SO UTSA 8.54 5 22 Shantoni Holbrook JR Alcorn State 8.55 6 23 Jay Roberson FR Sam Houston St 8.58 6 24 Marcus Wooten SR North Texas 8.59 3 25 Jeremy Banks FR Alcorn State 8.59 2 26 Joshua Thomas FR Texas Southern 8.62 1 26 Trey Burton JR Lamar 8.62 5 28 Ben Pressley JR Rice 8.64 1 29 Roderick McGruder FR Prairie View 8.66 2 30 Charles Hughes FR Alcorn State 8.67 2 31 Christian Guzman FR Houston Baptist 8.70 4 32 Darrius Davis SO Grambling 8.71 5 33 Berk Norman FR Rice 8.71 2 34 Crayton Johnson JR Prairie View 8.71 4 35 Ron Williams FR Texas A&M-CC 8.85 4 36 Hector Gomez Vllalobos UANL Tigres 8.96 3 37 Xavier Morris SO Prairie View 8.97 2 38 Ryan Roberts SO UTSA 8.98 6 39 Jonathan Andrews FR Sam Houston St 9.71 1 40 Christopher Brown JR Alcorn State 10.27 3 -- Phillip Boyd SO Prairie View DNF 5

Men 60 m Hurdles =================================================================== 8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times Field House: f 7.46 1/29/2011 Aries Merritt, Reebok Meet: m 7.46 1/29/2011 Aries Merritt, Reebok Name Year School Semis H# =================================================================== Semi-Finals 1 Andrew Riley Puma 7.88Q 2 2 Isaac Williams SO Houston 8.04Q 1 3 Chris Thomas SR Christ/Sports 7.92Q 2 4 Jose Flores Garcia UANL Tigres 8.09Q 1 5 Michael Prejean SO Prairie View 8.16Q 2 6 Sylvester Baisden SR Grambling 8.17Q 1 7 Darius Anderson SR Unattached 8.23q 1 8 Matthew Viverette SR Sam Houston St 8.24q 2 9 Filip Drozdowski NA UNAT-Rice 8.28 1 10 Belgie McClelland SR Unattached 8.31 2 11 Jon McDowell SR HPC Elite 8.31 1 12 Reggie Davis SO Texas Southern 8.32 1 13 Cordera Jenkins SR Unattached 8.66 2 14 Harold Fluellen SO Southern 8.88 2 -- Shawn Jackson SR Grambling DNF 2 -- William Gibbs FR Houston DNF 1

Men 60 m Hurdles ================================================================ Field House: f 7.46 1/29/2011 Aries Merritt, Reebok Meet: m 7.46 1/29/2011 Aries Merritt, Reebok Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Andrew Riley Puma 7.79 2 Chris Thomas SR Christ/Sports 7.86 3 Isaac Williams SO Houston 7.92 4 Michael Prejean SO Prairie View 7.96 5 Jose Flores Garcia UANL Tigres 8.08 6 Sylvester Baisden SR Grambling 8.20 7 Darius Anderson SR Unattached 8.22 8 Matthew Viverette SR Sam Houston St 8.31

Men 4x400 m Relay =================================================================== Field House: f 3:09.64 1/29/2000 Baylor Meet: m 3:11.06 2/7/2004 TCU School Finals H# =================================================================== 1 Houston 3:17.94 1 1) Cameron Burrell FR 2) Xavier Boyd SR 3) Jermaine Fyffe SO 4) Dominique Charles JR 2 North Texas 3:18.83 2 1) Anthony Hamilton JR 2) Caleb Pryor SO 3) Marcus Wooten SR 4) Clinton Collins SR 3 Texas Southern 3:19.40 3 1) Jeffry Lacroix SR 2) Erik Montano SR 3) Jeff Lacroix SR 4) Michael Holmes SR 4 Texas State 3:19.57 1 1) Reginald Reed SR 2) Anthony Johnson SO 3) Larron Black SO 4) Raymond Hatton SR 5 Grambling 3:20.41 1 1) Jahi Gikley SO 2) Stephone Leaks SR 3) Darius Taylor SR 4) Jamael McTear SO 6 Sam Houston St. 3:20.77 1 1) Alex Gilreath JR 2) De'Quad Binder SO 3) Jarrick Wright SR 4) Rodney Jones JR 7 Lamar 3:21.51 2 1) Chance Williams FR 2) Jared Benford FR 3) TaMar Hicks SO 4) Trey Davis JR 8 UANL Tigres 3:21.75 5 1) Pablo Orduna Gudino 2) Jose Cruz Ibarra 3) Jesus Preciado Perez 4) Hector Gomez Vllalobos 9 Houston 'B' 3:21.80 2 1) William Gibbs FR 2) Leon Bullock SR 3) Leshon Collins SO 4) Luther Yamthe FR 10 Prairie View 3:22.33 3 1) Dewaylon Wilson SR 2) Fard Rollock JR 3) DeMarcus Pierre SO 4) Sorone Batiste JR 11 Houston Baptist 3:24.35 5 1) Brice Christian JR 2) David Hicks JR 3) D'Anthony Graham FR 4) Jarell McFarland SO 12 Texas A&M-CC 3:27.01 3 1) William Scott JR 2) Angelo Garland FR 3) Marcus Smoots FR 4) David Carrillo JR 13 Prairie View 'B' 3:27.11 4 1) Jordan Powell JR 2) Brandon Bilton FR 3) Roderick McGruder FR 4) Dannie Luckey SO 14 Texas Southern 'B' 3:28.05 4 1) Kevon Murray FR 2) Xavier Lightener FR 3) Tarence Mc Elroy JR 4) Joshua Thomas FR 15 Prairie View 'C' 3:30.59 5 1) Michael Prejean SO 2) Edwin Stewart SO 3) Crayton Johnson JR 4) Pierre Shepherd SR 16 Northwestern St. 3:31.87 3 1) Keenan Jackson JR 2) Dezrick Williams SR 3) Gabriel White SO 4) Ty Shilling FR 17 North Texas 'B' 3:32.02 3 1) Lorenzo Lopez FR 2) Jamison Justice FR 3) Connor Bey SO 4) Kedron Sowells SO 18 Texas A&M-CC 'B' 3:32.17 5 1) Javier Reyes FR 2) Ron Williams FR 3) Joseph Hefner FR 4) Andres Salazar FR 19 Alcorn State 3:36.92 4 1) Fred Galloway FR 2) Christopher Jackson FR 3) Christopher Brown JR 4) Shantoni Holbrook JR -- Sam Houston St. 'B' DNF 2 1) Kristen Mitchell SR 2) Jonathan Andrews FR 3) Jay Roberson FR 4) -- Texas Southern 'C' DNF 4 1) Brian Baskin FR 2) Reggie Davis SO 3) Jordan Roberts FR 4) Curtis Woodard JR

Men Distance Medley ================================================================ Field House: f 9:53.09 1/25/2013 Adidas Team Green C Bilbrew, D Kelly, J Gilreath, R McNiff Meet: m 9:53.09 1/25/2013 Adidas Team Green C Bilbrew, D Kelly, J Gilreath, R McNiff School Finals ================================================================ 1 Texas A&M-CC 10:14.63 1) Paul Hansel JR 2) Jackson Davis FR 3) Daniel Rhodes FR 4) Brandon Lacy JR 2 Texas State 10:19.38 1) Joseph Rodriguez SR 2) Reginald Reed SR 3) Justin McMillin FR 4) Cameron Shoppach JR 3 Sam Houston St. 10:22.08 1) Karl Schreiber JR 2) Matthew Viverette SR 3) De'Quad Binder SO 4) Lucio Rosas JR 4 Prairie View 10:31.89 1) Sorone Batiste JR 2) Dewaylon Wilson SR 3) Fard Rollock JR 4) John Watkins SR 5 Houston Baptist 10:44.60 1) Jeremy Lewis FR 2) Jarell McFarland SO 3) Jordan Claypool SO 4) Juan Fraga FR 6 Alcorn State 11:35.90 1) Trevee Kelly JR 2) Jeremy Banks FR 3) Mario Martinez FR 4) Christopher Jefferson FR

Men High Jump ========================================================================== Opening Height: 1.85m Field House: f 2.28m 1/14/2006 Andra Manson, Texas Meet: m 2.23m 1/29/2005 Marcus Harris, Texas Southern Name Year School Finals ========================================================================== 1 Jeff Herron NA UNAT-Rice 2.23mm 7-03.75 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15 2.20 2.23 2.26 PPP PPP PPP PPP O O XO O XO XXX 2 Enrique Esquer Aguilar UANL Tigres 2.10m 6-10.75 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15 PPP PPP O O XXO O XXX 3 Pierre Shepherd SR Prairie View 2.05m 6-08.75 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 PPP PPP PPP XO XXO XXX 4 Kennis Byers Unattached 2.00m 6-06.75 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 PPP PPP PPP O XXX 5 Garrett Robinson SR Texas State 2.00m 6-06.75 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 PPP PPP XXO XO XXX 6 Osawaru Johnson SR North Texas 2.00m 6-06.75 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 PPP PPP O XXO XXX 7 Quinton Helaire SO Northwestern St 1.95m 6-04.75 1.85 1.90 1.95 2.00 PPP O O XXX 8 Derran Haynes FR Texas Southern 1.95m 6-04.75 1.85 1.90 1.95 2.00 PPP O XO XXX 9 Quin-Tarius Crenshaw SO Prairie View 1.95m 6-04.75 1.85 1.90 1.95 2.00 XO O XO XXX 10 Chris Sanders NA UNAT-Rice 1.95m 6-04.75 1.85 1.90 1.95 2.00 O O XXO XXX 11 Morris Olumba FR Houston 1.90m 6-02.75 1.85 1.90 1.95 O O XXX 11 Alex Washington SR Northwestern St 1.90m 6-02.75 1.85 1.90 1.95 PPP O XXX 11 Alonzo Harris SO Southern 1.90m 6-02.75 1.85 1.90 1.95 O O XXX 14 Alex Tripplett SO Texas State 1.90m 6-02.75 1.85 1.90 1.95 PPP XO XXX 15 Travis Sanders FR Texas Southern 1.90m 6-02.75 1.85 1.90 1.95 XO XXO XXX 16 Montel Brown FR Southern 1.85m 6-00.75 1.85 1.90 O XXX 16 Raphiel Baptiste SR Texas Southern 1.85m 6-00.75 1.85 1.90 O XXX 18 Davis Iheanacho FR Houston Baptist 1.85m 6-00.75 1.85 1.90 XO XXX 18 Dallas Owen FR Texas A&M-CC 1.85m 6-00.75 1.85 1.90 XO XXX -- Skyler Coffman FR Texas A&M-CC NH 1.85 XXX -- Darryl Jones FR Alcorn State NH 1.85 XXX

Men Pole Vault ========================================================================== Opening Height: 4.60m Field House: f 5.70m 2/6/1999 Jacob Davis, Texas Meet: m 5.60m 2/3/2007 Brad Gebauer, McNeese State Name Year School Finals ========================================================================== 1 Seth Arnold JR Texas State 5.22m 17-01.50 4.32 4.47 4.62 4.77 4.92 5.22 5.32 P P P XO O XO XXX 2 Ryan Harlan NA UNAT-Rice 4.77m 15-07.75 4.32 4.47 4.62 4.77 4.92 P P O O XXX 3 Garrett Larson FR Sam Houston St 4.77m 15-07.75 4.32 4.47 4.62 4.77 4.92 P P XO O XX 4 Jay Roberson FR Sam Houston St 4.77m 15-07.75 4.32 4.47 4.62 4.77 4.92 P P O XO XXX 4 Casey Wicker SR Unattached 4.77m 15-07.75 4.32 4.47 4.62 4.77 4.92 P P P XO XXX 6 Barrett Brock SO UTSA 4.62m 15-01.75 4.32 4.47 4.62 4.77 P P O XXX 7 Vitaliy Bilenko FR Rice 4.62m 15-01.75 4.32 4.47 4.62 4.77 O XO O XXX 8 Jacob Fifi SO Houston 4.47m 14-08.00 4.32 4.47 4.62 XO O XXX 9 Robert Schuster FR Houston 4.47m 14-08.00 4.32 4.47 4.62 XXO O XXX 10 Derek Richard SO North Texas 4.47m 14-08.00 4.32 4.47 4.62 XO XO XXX 11 Karl Pierce SO Rice 4.47m 14-08.00 4.32 4.47 4.62 O XXO XXX -- Cody Lantelme JR Texas State NH 4.32 XXX -- Jawalyn Brooks FR Texas Southern NH 4.32 XXX -- Taylor Reed SR UTSA NH 4.32 4.47 4.62 4.77 P P P XXX -- Parks McNeil FR Unattached NH 4.32 4.47 4.62 P P XXX -- Zach Fifi SO Houston NH 4.32 XXX -- Alec Hsu SR Rice NH 4.32 4.47 XXP X -- Michael Mahnke SR Houston NH 4.32 4.47 4.62 4.77 4.92 P P P P XXX -- James Bickham SR Prairie View NH 4.32 XXX -- Garrett Rose SO Sam Houston St NH 4.32 4.47 4.62 P P XXX -- Augustus Denham FR Texas State NH 4.32 XXX

Men Long Jump "B" ========================================================================== Follows Women Long Jump "B" 3 jumps only Field House: f 8.03m 1/21/2005 Brian Johnson, unattached Meet: m 7.95m 2/5/2000 Savante Stringfellow, Mississippi Name Year School Finals ========================================================================== 1 Alberto Alvarez Munoz UANL Tigres 7.12m 23-04.50 7.12m 6.90m 7.01m 2 Dalyn Hughes SO North Texas 7.02m 23-00.50 7.02m 6.80m 7.02m 3 Darryl Jones FR Alcorn State 6.70m 21-11.75 6.70m FOUL 4.78m 4 Garrett Robinson SR Texas State 6.67m 21-10.75 6.63m FOUL 6.67m 5 Ricardo Morales Perez UANL Tigres 6.63m 21-09.00 6.48m 6.63m 6.47m 6 Preston Woodard SR Prairie View 6.62m 21-08.75 6.62m FOUL FOUL 7 Clinton Clarke SR North Texas 6.48m 21-03.25 6.48m FOUL 4.33m 8 Chris Jefferson FR Sam Houston St 6.45m 21-02.00 6.45m 6.33m 6.16m 9 Chauncey Wells FR Grambling 6.41m 21-00.50 6.41m 6.39m FOUL 10 Anthony Bushay SO Texas State 6.37m 20-10.75 FOUL FOUL 6.37m 11 Dustin Smith FR Texas A&M-CC 6.28m 20-07.25 6.20m 6.13m 6.28m 12 Keon Campbell SO Prairie View 6.25m 20-06.25 6.25m PASS PASS 13 Xavier Broussard SO Lamar 6.22m 20-05.00 6.18m FOUL 6.22m 14 Darrell Dotson JR Houston Baptist 6.19m 20-03.75 6.05m 6.13m 6.19m 15 Shawn Jackson SR Grambling 6.14m 20-01.75 6.14m FOUL FOUL 16 Darryl Carter SO Alcorn State 6.08m 19-11.50 6.08m 5.67m 5.49m 17 Michael Oyegoke SR North Texas 5.78m 18-11.75 4.38m 5.78m 5.75m 18 Jonathan Collins FR Alcorn State 5.76m 18-10.75 5.76m 5.68m FOUL 19 Jonathan Andrews FR Sam Houston St 5.58m 18-03.75 5.58m 5.14m 5.56m

Men Long Jump ========================================================================== 9 advance Field House: f 8.03m 1/21/2005 Brian Johnson, unattached Meet: m 7.95m 2/5/2000 Savante Stringfellow, Mississippi Name Year School Finals ========================================================================== 1 John Horton JR Houston 7.35m 24-01.50 7.35m 7.18m 7.21m PASS PASS PASS 2 Emmanuel Williams JR Northwestern St 7.31m 23-11.75 6.89m 6.73m 7.31m 7.05m PASS PASS 3 Kyron Blaise SR Unattached 7.28m 23-10.75 7.04m 7.28m PASS 7.14m 7.28m FOUL 4 Marc Cleaveaux JR Houston 7.23m 23-08.75 7.16m 7.16m 7.23m 7.15m 6.84m 7.15m 5 James Hilliard SO Texas State 7.20m 23-07.50 FOUL 6.84m 6.96m 7.20m 7.09m FOUL 6 David Brown Unattached 7.03m 23-00.75 7.03m FOUL FOUL PASS PASS PASS 7 Drayton Rolle JR Texas Southern 6.98m 22-11.00 6.81m FOUL 6.91m 6.98m FOUL 6.86m 8 Simon Imagbe FR Sam Houston St 6.97m 22-10.50 6.78m FOUL 6.40m 5.91m 6.97m 6.49m 9 Antwan Dickerson FR Houston 6.87m 22-06.50 6.87m 6.86m FOUL 6.20m 6.68m 6.76m 10 Demetrious Williams JR Texas Southern 6.78m 22-03.00 6.68m 6.76m 6.72m 6.78m 6.56m 6.65m 11 Ben Pressley JR Rice 6.78m 22-03.00 6.57m 6.66m 6.78m 6.20m 6.50m 6.69m 12 Jonas Gutierrez SO UTSA 6.67m 21-10.75 6.67m FOUL 6.63m 13 Peter Tamulewicz JR Houston 6.42m 21-00.75 6.42m 6.20m 6.34m 14 Kimton Coleman SR Unattached 6.42m 21-00