Saturday, Dec 6
Red and Black All-Comers Meet
San Diego, Calif.
10:00 AM PT
Friday, Jan 16
NAU Friday Night Duals
Flagstaff, Ariz.
TBA 
Friday, Jan 30
Armory Track Invitational
New York, N.Y.
9:30 AM ET
more events
Twitter
  • Loading Tweets...
    1 second ago
Mountain West Championships Day Three Results

March 1, 2014

Recap

Licensed to Track Timing and Data Management - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 3/1/2014 03:17 PM
                           MOUNTAIN WEST CONFERENCE
                    2014 Indoor Track & Field Championships
    Cadet Fieldhouse, USAFA, Colorado Springs, CO  - 2/27/2014 to 3/1/2014
                                    Results

Event 28 Women Triple Jump ========================================================================== 9 competitors with best marks in Prelims advance to Final 9 competitors with best marks in Prelims advance to Finals Name Year School Finals ========================================================================== Finals 1 Shanieka Thomas SR San Diego St 13.54m 44-05.25 13.40m 13.17m 13.48m FOUL 13.54m 13.47m 2 Kassie Gurnell SR Air Force 12.74m 41-09.75 12.39m FOUL 12.42m 12.74m 12.53m 12.45m 3 Jannell Hadnot FR New Mexico 12.54m 41-01.75 FOUL 12.36m FOUL 12.53m 12.54m 12.48m 4 Jasmyn Jewett SR Boise State 12.47m 40-11.00 12.15m FOUL 12.31m 12.39m 12.13m 12.47m 5 Yeshemabet Turner JR New Mexico 12.40m 40-08.25 11.99m FOUL 12.09m 11.22m 12.40m FOUL 6 Cheyenne Hall JR Colorado St. 12.30m 40-04.25 12.03m FOUL 12.24m FOUL 11.86m 12.30m 7 Aasha Marler JR New Mexico 12.30m 40-04.25 12.06m 12.00m 11.91m 12.01m 12.05m 12.30m 8 Angelea Ross SO Air Force 11.94m 39-02.25 11.78m 11.71m 11.94m 11.72m FOUL 11.69m 9 Amber Sanford JR UNLV 11.91m 39-01.00 11.77m 11.91m 11.69m 11.63m 11.71m 11.35m 10 Tiera Simpson FR Fresno State 11.71m 38-05.00 11.52m 11.60m 11.71m 11 Kimberly Miller SR Boise State 11.70m 38-04.75 11.20m 11.70m 11.54m 12 Taylar Mills SR UNLV 11.64m 38-02.25 11.35m 11.64m FOUL 13 Fabrina Espinoza SR Fresno State 11.56m 37-11.25 FOUL 11.56m 11.45m 14 Josephine Lawrence FR Boise State 11.54m 37-10.50 11.37m 11.24m 11.54m 15 Kayla Lee FR Utah State 11.42m 37-05.75 11.36m 11.30m 11.42m 16 Sam Nielson SR Utah State 11.35m 37-03.00 11.35m 10.98m FOUL 17 Ashley Hatcher SR Fresno State 11.32m 37-01.75 11.32m 11.20m 11.02m 18 Mikayla Robertson FR Air Force 11.20m 36-09.00 FOUL 11.16m 11.20m 19 Tabitha Briscoe FR Wyoming 11.14m 36-06.75 11.05m 11.10m 11.14m 20 Anna Maki FR Utah State 11.08m 36-04.25 FOUL 11.08m 10.71m 21 Shana Wilcoxson FR Wyoming 10.98m 36-00.25 10.98m FOUL FOUL

Event 22 Women High Jump ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Rachel Orr JR Utah State 1.77m 5-09.75 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71 1.74 1.77 1.80 1.83 P O O XO XO XXO XXO XXP X 2 Chari Hawkins JR Utah State 1.74m 5-08.50 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71 1.74 1.77 P P PPP O O O XXX 3 Rachel Herald SR Air Force 1.74m 5-08.50 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71 1.74 1.77 P P O O O XXO XXX 4 Isobel Brown FR Colorado St. 1.71m 5-07.25 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71 1.74 P XO O XXO O XXX 5 Jordan Ward FR Boise State 1.71m 5-07.25 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71 1.74 P O O O XO XXX 6 Leah Carter FR Nevada 1.71m 5-07.25 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71 1.74 O O O XO XO XXX 7 Alison Forrester SR Colorado St. 1.68m 5-06.00 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71 O XO XO XO XXX 8 Regan Rogers SR Air Force 1.68m 5-06.00 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71 O O O XXO XXX 9 Monica Franco SO Colorado St. 1.68m 5-06.00 1.55 1.60 1.65 1.68 1.71 O XXO XO XXO XXX 10 Sabina Sandberg SO Wyoming 1.65m 5-05.00 1.55 1.60 1.65 1.68 O O O XXX 11 Madison Johonnot FR UNLV 1.65m 5-05.00 1.55 1.60 1.65 1.68 O O XO XXX 11 Nicole Wadden SO Nevada 1.65m 5-05.00 1.55 1.60 1.65 1.68 O O XO XXX 13 Jessica Green SO Colorado St. 1.65m 5-05.00 1.55 1.60 1.65 1.68 O O XXO XXX 14 Ashley Reid SR Colorado St. 1.65m 5-05.00 1.55 1.60 1.65 1.68 P XO XXO XXX 15 Jasmyn Jewett SR Boise State 1.60m 5-03.00 1.55 1.60 1.65 1.68 P O PPP XXX 15 Kinsey Minter SO Nevada 1.60m 5-03.00 1.55 1.60 1.65 O O XXX 17 Autumn Gardener FR Colorado St. 1.60m 5-03.00 1.55 1.60 1.65 XO O XXX 18 Samantha Bowe JR New Mexico 1.60m 5-03.00 1.55 1.60 1.65 P XO XXX 19 Katelyn Zabriskie FR Utah State 1.60m 5-03.00 1.55 1.60 1.65 O XXO XXX 20 Mitizi Munns FR Utah State 1.55m 5-01.00 1.55 1.60 O XXX 20 Myra Dean SR UNLV 1.55m 5-01.00 1.55 1.60 O XXX 20 Emily Richard FR Air Force 1.55m 5-01.00 1.55 1.60 O XXX -- Amy Medina SR Colorado St. NH 1.55 1.60 X XX

Event 30 Women Shot Put ========================================================================== 9 competitors with best marks in Prelims advance to Final 9 competitors with best marks in Prelims advance to Finals Name Year School Finals ========================================================================== 1 Jessica Sharbono SR Colorado St. 15.94m 52-03.75 14.58m 15.72m 15.94m 15.31m 15.86m FOUL 2 Hayli Bozarth SR Boise State 15.78m 51-09.25 FOUL 14.83m 15.78m FOUL FOUL FOUL 3 Aaliyah Pete FR Colorado St. 15.61m 51-02.75 FOUL 14.25m 14.86m 15.61m FOUL 14.86m 4 Kerri Simmons SR Nevada 15.39m 50-06.00 14.55m FOUL 14.69m 14.38m 14.57m 15.39m 5 Jasmine Burrell JR San Diego St 15.29m 50-02.00 15.17m 14.85m 14.59m 15.29m FOUL 14.90m 6 Kiah Hicks JR Colorado St. 15.25m 50-00.50 13.66m FOUL 14.47m FOUL 14.05m 15.25m 7 Brittany Gonter JR San Diego St 14.88m 48-10.00 13.94m 13.81m 13.33m 14.02m FOUL 14.88m 8 Adrianna Oliva SR UNLV 14.20m 46-07.25 13.32m 14.20m 14.07m FOUL FOUL FOUL 9 Meagan McKee SR Fresno State 14.01m 45-11.75 13.52m FOUL 14.01m 13.78m FOUL FOUL 10 Courtney Hutchinson FR Boise State 13.89m 45-07.00 13.81m 13.89m 13.53m 11 Danielle Tabb JR Air Force 13.85m 45-05.25 FOUL 13.85m FOUL 12 Lacie Rasley SO Boise State 13.77m 45-02.25 13.77m FOUL 13.51m 13 Anna Dubois FR Nevada 13.49m 44-03.25 12.99m 12.98m 13.49m 14 Melanie Heslop JR Utah State 13.47m 44-02.50 13.47m FOUL 13.37m 15 Maci Bingham JR Utah State 13.46m 44-02.00 13.36m 13.46m 13.34m 16 Shreese Daniels JR Wyoming 13.26m 43-06.00 13.26m FOUL FOUL 17 Nicole Oudenaarden SO San Diego St 13.16m 43-02.25 FOUL 13.16m 12.99m 18 Monet Jackson JR Colorado St. 12.80m 42-00.00 12.80m FOUL FOUL 19 Katelyn Holland SO Air Force 12.74m 41-09.75 12.21m 12.74m FOUL

Event 10 Women 1 Mile Run ================================================================ Top 3 in each heat + next fastest advance to 10 athlete final Name Year School Finals ================================================================ 1 Charlotte Arter SR New Mexico 4:56.73 2 Chloe Anderson SR New Mexico 5:00.06 3 Suzie Boast SR New Mexico 5:04.46 4 Samantha Diaz SR Nevada 5:06.85 5 Amber Zimmerman SR New Mexico 5:08.27 6 Holly Keeper SR Colorado St. 5:10.01 7 Chloe Phillips SR Colorado St. 5:10.49 8 Rebecca Esselstein JR Air Force 5:10.54 9 Cierra Simmons FR Utah State 5:18.48 10 Brittany Bushman SR Utah State 5:19.00

Event 16 Women 60 Meter Hurdles ================================================================ Heat winners + next fastest advance to 8 athlete final Name Year School Finals ================================================================ 1 Kristen Brown JR San Diego St 8.31 2 Chari Hawkins JR Utah State 8.44 3 Jenna Mann SR Wyoming 8.45 4 Allison Reaser SR San Diego St 8.54 8.537 5 Erin Morris SR UNLV 8.54 8.539 6 Katy Hall SR Wyoming 8.65 7 Madison Gipson FR San Diego St 8.66 8 Cree Taylor JR Utah State 8.67

Event 6 Women 400 Meter Dash =================================================================== Top 9 athletes advance by time Advance 4 fastest from Prelims to Heat 2 of 2-section Final; Advance 5th - 9th fastest to Heat 1 of 2-section Final. Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Monay Meggs SO UNLV 54.89 1 2 Kyra Johnson SO Fresno State 55.23 2 3 Dezirae Johnson SO Fresno State 55.30 2 4 Kaitlyn Wilcox SO Utah State 56.14 1 5 Erin Kirby JR Wyoming 56.49 2 6 McKenzie Brogan SO Wyoming 56.62 2 7 Alva Castillo SR UNLV 57.65 1 8 Haley Sanner SO New Mexico 58.17 1

Event 2 Women 60 Meter Dash ================================================================ Heat winners + next fastest advance to 8 athlete final Name Year School Finals ================================================================ 1 Mackenzie Flannigan SR Boise State 7.46 2 Aasha Marler JR New Mexico 7.53 3 Kayla Fisher-Taylor SR New Mexico 7.54 7.531 3 Shakira Lewis SO Fresno State 7.54 7.531 5 Kereston Thomas SO Wyoming 7.54 7.534 6 Meritzer Williams JR San Diego St 7.54 7.538 7 Tanisha Hawkins SR Nevada 7.58 8 Lorenda Holston FR Colorado St. 7.63

Event 8 Women 800 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Annette Eichenberger SR Air Force 2:10.68 2 Chloe Anderson SR New Mexico 2:11.45 3 Auzsane Crowe-Carter SO UNLV 2:11.78 4 Candace Wollert SR Wyoming 2:15.26 5 Kerry White FR Wyoming 2:15.97 6 Mandy Chitwood FR UNLV 2:16.29 7 Suzie Boast SR New Mexico 2:18.64 8 Laura Affeld SR UNLV 2:21.50

Event 4 Women 200 Meter Dash =================================================================== Top 9 athletes advance by time Advance 4 fastest from Prelims to Heat 2 of 2-section Final; Advance 5th - 9th fastest to Heat 1 of 2-section Final. Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Kereston Thomas SO Wyoming 24.20 1 2 Mackenzie Flannigan SR Boise State 24.32 2 3 Emily Romo FR Colorado St. 24.43 2 4 Monay Meggs SO UNLV 24.45 1 5 Bailee Whitworth SR Utah State 24.55 1 6 Audrey West JR Wyoming 24.61 2 7 Meritzer Williams JR San Diego St 24.71 2 8 Allison Reaser SR San Diego St 24.80 1

Event 12 Women 3000 Meter Run ================================================================ One Section Final (regardless of # checked in) 2/3 of field on back waterfall line; 1/3 on forward alley Name Year School Finals ================================================================ 1 Emma Bates SR Boise State 9:28.18 2 Charlotte Arter SR New Mexico 10:02.24 3 Kirsten Follett JR New Mexico 10:15.13 4 Tamara Armoush JR New Mexico 10:15.70 5 Holly Page JR Wyoming 10:15.97 6 Sammy Silva JR New Mexico 10:20.09 7 Audra DeStefano SO Wyoming 10:20.33 8 Emily Myers FR Nevada 10:20.40 9 Carina Mendoza JR Fresno State 10:27.01 10 Alex Litzsinger SR Utah State 10:28.10 11 Hannah Everson SO Air Force 10:31.45 12 Taylor Drolshagen JR Air Force 10:32.87 13 Nicole Roberts JR New Mexico 10:34.43 14 Kaitlin Hanenburg SR Colorado St. 10:36.81 15 Erin McLaughlin JR Boise State 10:38.77 16 Tori Parkinson FR Utah State 10:45.75 17 Nicola Hood JR New Mexico 10:48.39 18 Erika Root FR Nevada 10:50.45 19 Megan Brunette FR Wyoming 10:51.89 20 Annemarie Schwanz SO Fresno State 10:53.93 21 Ashley Robison SR Utah State 10:56.27 22 Sanne Holland FR Colorado St. 11:03.33 23 Devon England JR Wyoming 11:04.13 24 Heather Connick JR Air Force 11:05.66 25 Lindy Long FR Air Force 11:06.35 26 Karlee Deeter SO Utah State 11:09.80 27 Jaqueline Winterton SO Utah State 11:24.56 28 Catherine Cloetta SO Wyoming 11:31.13 29 Kristen Galvez SR Fresno State 11:42.64 -- Amber Zimmerman SR New Mexico DNF -- Suzie Boast SR New Mexico DNF -- Chloe Anderson SR New Mexico DNF

Event 18 Women 4x440 Yard Relay =================================================================== 2-section Final: Teams seeded 7-9 run in 1st Heat; Teams seeded 1-6 run in 2nd Heat School Finals H# =================================================================== 1 UNLV 3:45.88 2 1) Mandy Chitwood FR 2) Alva Castillo SR 3) Auzsane Crowe-Carter SO 4) Monay Meggs SO 2 Fresno State 3:46.89 2 1) Dezirae Johnson SO 2) Je'Nia Sears JR 3) Melanie Baran FR 4) Kyra Johnson SO 3 Colorado St. 3:48.63 2 1) Emily Romo FR 2) Abby Simpson FR 3) Mariah Witt FR 4) Amanda Lark FR 4 Wyoming 3:49.00 1 1) Taylor Gardner SR 2) Kereston Thomas SO 3) Erin Kirby JR 4) McKenzie Brogan SO 5 Utah State 3:50.11 2 1) Chalese West SR 2) Kylie Hirschi SR 3) Mikkell Minnoch SO 4) Bailee Whitworth SR 5) Kaitlyn Wilcox SO 6) Laycee Elliott JR 6 San Diego St. 3:50.63 2 1) Nicole Oudenaarden SO 2) Karsen Sper SO 3) Madison Gipson FR 4) Maderia Toatley SR 5) Allison Reaser SR 6) Meritzer Williams JR 7 Air Force 3:52.59 1 1) Alexa Chacon FR 2) Annette Eichenberger SR 3) Kassie Gurnell SR 4) Naomi Alston SO 5) Morgan Malone JR 6) Angelea Ross SO 8 New Mexico 3:53.39 2 1) Zoe Howell SO 2) Haley Sanner SO 3) Lucretia Vigil SO 4) Hanna Riker-Urrutia SO 9 Boise State 3:57.80 1 1) Chelsey Washington SO 2) Megan Kelley JR 3) Shannon Jacobs SR 4) Mackenzie Flannigan SR

Women - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) New Mexico 148.50 2) Wyoming 84 3) San Diego St. 75 4) Colorado St. 67 5) Boise State 65 6) Utah State 58 7) Fresno State 50 8) UNLV 46 9) Air Force 37.50 10) Nevada 32

Men - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) New Mexico 166.50 2) Colorado St. 133 3) Air Force 128 4) Utah State 109.50 5) Wyoming 86 6) Boise State 34